Pani Choinka stanęła przed Oknem Papieskim

2022-12-14 20:55
choinka
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ponad 110 przejechanych kilometrów i 2 godziny wytężonej pracy służb – tradycyjna choinka już po raz 16. stanęła pod Oknem Papieskim przy Franciszkańskiej 3. Tegoroczne drzewko to blisko 15–metrowa jodła, która do Krakowa została przywieziona w nocy 14 grudnia z Nadleśnictwa Piwniczna. Światełka na choince rozbłysną w sobotę 17 grudnia. Patronem głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie.

Tradycja przywędrowała z Watykanu

Uroczyste rozświetlenie bożonarodzeniowego drzewka przed Oknem Papieskim to tradycja, która do stolicy Małopolski przywędrowała z Watykanu. Tam od 1982 r. przywożono choinki dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka.

Na Franciszkańską 3 zwyczaj ten zawitał po raz pierwszy w 2007 roku z inicjatywy kard. Stanisława Dziwisza. Od tej pory co roku przed Bożym Narodzeniem metropolita krakowski wraz z dziećmi dokonuje uroczystego rozświetlenia choinki. Zanim jednak to się stanie, starannie wybrane przez leśników drzewko musi pokonać drogę do Krakowa, gdzie w nocy na kilka dni przed spotkaniem jest ustawiane pod Oknem Papieskim.

Choinka stanęła w nocy przy Franciszkańskiej 3

W tym roku wybrano ok. 15-metrową jodłę, która liczy mniej więcej 60 lat i pochodzi Nadleśnictwa Piwniczna. Rosła, jak podkreślają leśnicy, w „przepięknej dolinie, gdzie Maria Kownacka pisała swoje opowiadanie o Rogasiu z Doliny Roztoki”.

Drzewo zostało ścięte 13 grudnia i pokonało ponad 100–kilometrową drogę, aby w nocy dotrzeć na Franciszkańską 3. Po wielu godzinach wytężonej pracy służb, m.in.: strażaków z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, Straży Miejskiej, inspektorów ruchu MPK, pracowników Grupy ZUE oraz ZDMK, jak również leśników z Nadleśnictwa Piwniczna – choinka stanęła pod najbardziej znanym oknem w stolicy Małopolski.

Po raz 16. pod Oknem Papieskim 

Od kilkunastu dni najmłodsi i wszyscy zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o wybranej przez Nadleśnictwo Piwniczna jodle oraz świątecznych zwyczajach i symbolice Bożego Narodzenia, dzięki postaci „Pani Choinki”, która w mediach społecznościowych Archidiecezji Krakowskiej towarzyszy przygotowaniom do uroczystego rozświetlenia. Odbędzie się ono w sobotę 17 grudnia pod Oknem Papieskim. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16.00, a zaraz potem uczestnicy będą mogli wziąć udział w świątecznym koncercie Małej Armii Janosika – góralskiej kapeli z Raby Wyżnej. Zespół, który prowadzi Damian Pałasz, liczy obecnie 180 członków w wieku od 3 do 70 lat. Największa Góralska Kapela w Polsce, jak mówi się o grupie, zrzesza przede wszystkim dzieci i młodzież, pochodzącą z Raby Wyżnej oraz okolic. Wszystkich łączy „zamiłowanie do muzyki regionalnej, tradycji i kultury regionu Podhala”.

Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami. W tym roku upominki przygotuje Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z wolontariatem, działającym przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach. Jest to możliwe dzięki wsparciu Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Małopolska jest patronem głównym wydarzenia.