"Pokoloruj przyszłość na 5". Trwa tegoroczna edycja Kredkobrania

2022-09-19 18:29
kredki
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Do końca września trwa ogólnopolska akcja charytatywna Kredkobranie. Jest to piąta edycja zbiórki przyborów szkolnych oraz materiałów plastycznych zainicjowana przez krakowską Fundację Ignatianum. Patronat honorowy nad akcją objął m.in. abp Marek Jędraszewski.

Celem Kredkobrania jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane dary trafią na Litwę i Ukrainę – do polskich szkół oraz placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci i młodzież. Akcja ma pokazać zamieszkującym poza granicami Rzeczypospolitej polskim dzieciom i młodzieży, że ich przyjaciele z „Macierzy” pamiętają o nich i w miarę swoich możliwości chcą im pomóc. Pokazujemy, że dbamy o naszych Przyjaciół, Ambasadorów polskości na Kresach, przyszłych kustoszy polskich miejsc pamięci za wschodnią granicą.

– Tegorocznej akcji towarzyszy hasło „Pokoloruj przyszłość na 5”; chcemy w ten sposób podkreślić dwa aspekty tegorocznej edycji i całej akcji. Przyszłość dzieci i młodzieży z Kresów uzależniona jest również od tego gdzie i w jaki sposób pobierają naukę. Chcemy zadbać, żeby czas, który spędzają w szkołach kojarzył im się z miłymi chwilami również poprzez posiadane przez nich nowe, ładne przybory szkolne i materiały plastyczne. Mamy nadzieję, że te prezenty przywiezione z Polski i przekazane przez ich rówieśników dodadzą młodym jeszcze większej chęci do nauki i pomogą w starcie w przyszłość – wyjaśnia Tomasz Konturek, koordynator akcji i zarazem jej pomysłodawca. Drugim aspektem tegorocznej zbiórki jest nasz mały jubileusz.

– Mimo pandemii, w zeszłym roku Kredkobranie znów okazało się rekordowe. Wielka zasługa w tym przede wszystkim naszych darczyńców, ale również naszych partnerów i patronów. Każdy z uczestników akcji staję się od razu jej ambasadorem, co nam jako organizatorom pokazuje, że warto kontynuować to dzieło – mówi Tomasz Konturek. – Zeszłoroczna edycja Kredkobrania skupiła uczniów – dzieci, młodzież i ich rodziców – z ponad 600 szkół w Polsce. Dzięki zebraniu ponad 140 tysięcy sztuk kompletów różnych przyborów szkolnych: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych itd., o wartości ponad 1 mln. zł., pomogliśmy ponad 1500 dzieciom z Litwy i Ukrainy. W akcję włączają się całe szkoły, poszczególne klasy, ale również środowiska, zakłady pracy i osoby indywidualne. – dodaje koordynator.

Przez cały wrzesień zbiórkę można prowadzić w swoich środowiskach. Do 7 października należy je dostarczyć osobiście, pocztą lub kurierem do siedziby Fundacji. Dary w listopadzie trafią za wschodnią granicę do naszych Rodaków.