Pomoc dotarła do osób bezdomnych i samotnych. Za nami Wigilia Caritas w Krakowie

2022-12-24 23:26
Wigilia Caritas Kraków
Autor: Ula Bienia

Ponad 700 osób samotnych i bezdomnych wzięło udział w tegorocznej Wigilii Caritas w Krakowie. Potrzebujący mogli skosztować świątecznych potraw oraz przełamać się wspólnie opłatkiem. Otrzymali także paczki ze świątecznymi upominkami. W organizację tegorocznej Wigilii włączyło się 85 miast z całej Polski.

Idea akcji pochodzi z Poznania, gdzie od 16 lat ubodzy gromadzą się na wieczerzy wigilijnej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Od 2017 roku Wigilia Caritas jest akcją ogólnopolską i odbywa się również w innych miastach Polski. W Krakowie odbyła się 24 grudnia w Starej Zajezdni. 

- To jest taki dzień, kiedy łamiemy się opłatkiem i chcemy wyrazić najlepsze życzenia, to co jest w głębi naszych serc. Nasze przeżycie świąt powinno być pełne dobroci dla każdego człowieka. Życzę wszystkim pokoju serca. Tego, który przynosi nam Pan Jezus i który sprawia, że jest w nas dość mocy, aby tym Chrystusowym pokojem dzielić się z innymi - podkreślał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. 

Na stołach nie zabrakło tradycyjnych, wigilijnych potraw. Świąteczne dania przygotowują jadłodajnie Caritas, wykorzystując m.in. 2 tony kapusty kiszonej, 4,5 tony smażonego karpia i 5 tys. litrów czerwonego barszczu.

- Jestem w szoku. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Zastawione stoły, wszystko czego się pragnie. Na te święta życzę wszystkim pracy, pieniędzy i szczęścia. Aby ludzie znaleźli to co chcą, chociażby po części. Radości, zdrowia i bliskości - mówili uczestnicy Wigilii.  

W tym roku Caritas objął świąteczną pomocą 20 tysięcy potrzebujących z całej Polski.