Procesja, msza święta i wyjątkowy koncert. Kolejny punkt jubileuszu krakowskich paulinów

2022-07-01 16:20
paulini
Autor: Maciej Uszko

Krakowscy paulini zapraszają na kolejną odsłonę jubileuszu 550-lecia obecności na Skałce. W sobotę 9 lipca bulwarami wiślanymi przejdzie procesja na Wawel, gdzie odprawiona zostanie msza święta upamiętniająca konfraternię króla Kazimierza Jagiellończyka. To nie jedyne wydarzenia tego dnia.

Krakowscy paulini świętowanie jubileuszu rozpoczęli 8 maja tradycyjną procesją Stanisławowską. Główne uroczystości odbyły się 22 czerwca, gdy podczas mszy świętej obecny był generał zakonu o. Arnold Chrapkowski. 9 lipca odbędą się kolejne wydarzenia związane z jubileuszem. Tym razem paulini chcą dać wyraz wdzięczności królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. 

- Dokładnie 12 lipca 1472 roku król Kazimierz Jagiellończyk wraz z rodziną podpisali dokument dotyczący daru, jakim było ufundowanie przez Jana Długosza klasztoru na Skałce - tłumaczy o. Mariusz Tabulski, przeor klasztoru paulinów w Krakowie. 

Wdzięczność królowi paulini okażą podczas mszy świętej w Katedrze na Wawelu o godzinie 9:00. Wieczorem z kolei w ogrodzie klasztoru na Skałce odbędzie się koncert Psalmów Dawidowych. Śpiew prowadzić będzie wrocławski Chór Synagogi pod Białym Bocianem i schola krakowskich paulinów. 

- To będzie niecodzienny wieczór, bo będzie to modlitwa ekumeniczna. Będziemy się modlić razem z Żydami, a także wyznawcami i przedstawicielami kościoła grecko-katolickiego, prawosławnego i protestanckiego. Chcemy, aby to był wieczór jedności - dodaje o. Tabulski. 

Początek koncertu o 20:00. Wstęp jest wolny.