Program uroczystych obchodów 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Terasy Benedykty od Krzyża

2022-07-29 20:17
Edyta Stein obchody
Autor: CDIM Oświęcim Edyta Stein obhody

9 sierpnia Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, organizuje obchody związane z męczeńską śmiercią św. Edyty Stein, patronki Europy. W tym roku przypada już 80. rocznica okrutnej zbrodni w niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, w której ta święta kobieta poniosła śmierć.

9 sierpnia 2022 r. wspominamy Edytę Stein, świętą Karmelitankę, Teresę Benedyktę od Krzyża, która 80 lat temu została zamordowana w niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

W 1939 roku s. Teresa Benedykta od Krzyża pisała, że chce “oddać się Sercu Jezusa w przebłagalnej ofierze za prawdziwy pokój“.

W tym dniu Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza do udziału w uroczystościach ku czci świętej Kościoła katolickiego, Żydówki, filozofa, karmelitanki i męczennicy, patronki Europy. W obchodach wezmą udział m.in. członkowie Towarzystw Edyty Stein z Polski, Austrii, Niemiec i Holandii oraz młodzież z Polski.

O godz. 10.00 uroczystości rozpocznie „Droga Modlitewna”, która będzie przebiegać wzdłuż Rampy, w byłym niemieckim Obozie Koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau aż do pomnika między ruinami komór gazowych i krematoriów.

Obchody rozpocznie Metropolita Krakowski Abp Marek Jędraszewski, a bp Bertram Meier z Augsburga, na zakończenie wygłosi słowo w imieniu Episkopatu Niemiec.

Po południu uczestnicy i zaproszeni goście spotkają się w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu na modlitwie o pokój, połączeni wirtualnym pomostem: Polska – Niemcy – Japonia, razem ze studentami z katolickiego Uniwersytetu z Nagasaki i członkami Towarzystwa Edyty Stein z Niemiec, ponieważ 9 sierpnia obchodzona jest również rocznica zrzucenia bomby atomowej w Nagasaki w 1945 roku. Będzie to również okazja do spotkania i rozmowy w małych grupach na temat wybranych tekstów świętej Teresy Benedykty od Krzyża.

O godz. 17.00 w klasztorze Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem kard. Michaela Czernego SJ, prefekta watykańskiej dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Partnerem medialnym wydarzenia jest Radio Plus.

W czasach, kiedy Europa doświadcza dramatu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, która wstrząsa nami wszystkimi, chcemy zwrócić się do Patronki Europy w szczególny sposób, prosząc ją o pomoc. Za jej wstawiennictwem chcemy modlić się o pokój dla Europy i lepiej rozumieć naszą misję na tym świecie. Zapraszamy wszystkich do udziału w tych uroczystych obchodach.

Szczegółowe informacje https://cdim.pl/