Radwanowice. Drastyczny wzrost kosztów budowy nowego ośrodka dla niepełnosprawnych intelektualnie

2022-08-31 19:28
dps
Autor: albert.krakow.pl

Są problemy z budową nowego schroniska dla niepełnosprawnych intelektualnie, który powstaje w Radwanowicach. Wybuch wojny oraz szalejąca inflacja sprawiły, że koszty inwestycji wzrosły dwukrotnie. Fundacja Brata Alberta, która odpowiada za powstający ośrodek, prosi wsparcie.

Budowa kolejnego schroniska dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w Radwanowicach rozpoczęła się w połowie lutego. Kilka dni przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Inwazji, która mocno odbiła się na budżecie inwestycji. Swoje dołożyła także rekordowo wysoka inflacja. Obecnie wybudowano już dwa i pół piętra budynku. Inwestycja przebiega znacznie szybciej niż planowano, ale nie do końca jest to dobra informacja dla Fundacji Brata Alberta. Wysokie ceny produktów budowlanych sprawiają, że na dzisiaj głównym celem jest zamknięcie przed zimą stanu surowego.

- Pierwsze prognozy mówiły, że inwestycja kosztować będzie 1,8 mln złotych. Najnowsze wyliczenia pokazują, że potrzebujemy przynajmniej 4,5 mln złotych. Do stanu surowego zamkniętego brakuje nam ok. 600 tysięcy złotych, żeby był dach, okna i żeby nie zmarnować tego, co już udało się zrobić - mówi Arkadiusz Tomasiak, dyrektor schroniska dla niepełnosprawnych w Radwanowicach.  

O tym, jak ważna jest to inwestycja, świadczy fakt, że choć obiekt jeszcze nie powstał, na miejsce w nim czeka już niemal 40 osób.

- Jedynym ratunkiem jest pozyskanie tych środków od ludzi dobrej woli i firm, które chcą nam pomóc. My też nie będziemy leżeć, licząc, że pieniądze będą spadać, tylko będziemy robić wszystko żeby pozyskiwać te pieniądze. Będziemy organizować kwesty, kiermasze, spotkania i eventy - dodaje Tomasiak. 

Szczegółowe informacje o tym, jak wesprzeć budowę ośrodka, można uzyskać na stronie albert.krakow.pl.