Trwają zapisy do Szkoły Ceremoniarza Parafialnego 2022/2023

2022-09-16 10:11
Szkoła Ceremoniarza Parafialnego
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Szkoła Ceremoniarza Parafialnego

Hasło służby liturgicznej brzmi: „Służyć darem, jaki otrzymałem”. Uczestnicząc w Szkole Ceremoniarza, można pomnażać ten dar, pogłębiać swoją wiarę i mierzyć się z nowymi wyzwaniami, bowiem Szkoła ta to nie tylko teoria, ale również praktyka - zachęca Archidiecezja Krakowska.

Szkoła Ceremoniarza Parafialnego ma na celu przygotowanie ministrantów Słowa Bożego (lektorów) m.in. do pomocy w kierowaniu asystami liturgicznymi w parafii podczas Mszy św. w niedzielę, podczas uroczystości i innych nabożeństw, a także do pomocy w sprawowaniu opieki nad małymi grupami kandydatów, ministrantów i lektorów (szczególnie w parafiach, gdzie posługuje jeden ksiądz)

Na Szkołę Ceremoniarza składa się 10 zjazdów, 6-dniowe warsztaty liturgiczne oraz dzień skupienia i błogosławieństwo. Podczas zajęć lektorzy otrzymują kompleksową wiedzę oraz mają okazje wykorzystać ją w praktyce. Poznają i szczegółowo omawiają obrzędowość oraz porządek Eucharystii, rok liturgiczny oraz sakramenty. Osobne wykłady poświęcone są liturgii Triduum Paschalnego, które jest zwieńczeniem życia Kościoła. Mają także zajęcia z duchowości, które ukierunkowują ich na osobiste przeżywanie Mszy św. i na ich relację z Bogiem. Zaznajamiają się również z zakrystią oraz z muzyką liturgiczną. Na warsztatach wyjazdowych zdobytą wiedzę realizują praktycznie. Skupiają się także na metodyce prowadzenia zespołów liturgicznych oraz zbiórek lektorskich lub ministranckich.

Aby dokonać zapisu na Szkołę należy wejść na stronę szkoły zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy.