Rozpoczynają się uroczystości szkaplerzne w Czernej

2022-07-06 15:26

W Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej rozpoczynają się duchowe przygotowania do tradycyjnych uroczystości odpustowych. Od czwartku 9 lipca, przez dziewięć dni, odprawiana będzie specjalna nowenna. Jej zwieńczenie nastąpi dzień przed głównymi uroczystościami.

Jak co roku obchody uroczystości odpustowych w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej potrwają prawie cały lipiec. Wszystko rozpocznie się w czwartek 9 lipca, a zakończy w niedzielę 24 lipca. Najbliższe dni to codzienna modlitwa nowenną będąca duchowym przygotowaniem do głównych uroczystości. 

- Zakończy się ona w wigilię uroczystości Matki Bożej z Góry Karmel, patronki zakonu. Tego dnia odbędzie się procesja maryjna ze świecami, a także specjalna konferencja i czuwanie wieczorne, które zakończy Eucharystia o północy. Następnego dnia centralna msza święta będzie miała miejsce o godzinie 11:00. Przewodniczyć jej będzie nasz prowincjał o. Piotr Jackowski - o. Włodzimierz Tochmański, karmelita bosy z Czernej. 

Tydzień później, czyli 23 lipca, w sanktuarium odbędzie się 24. Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej. Tego dnia do Czernej może przybyć nawet dwa tysiące pielgrzymów.

- To są wspólnoty, które są kanonicznie erygowane i takie, które nie są erygowane. Przybywają również indywidualni członkowie czy pielgrzymi, jak również osoby, które chcą przyjąć szkaplerz. Tego dnia o godzinie 14:00 przed ołtarzem na placu będzie bowiem możliwość przyjęcia szkaplerza karmelitańskiego - tłumaczy o. Tochmański. 

Tegorocznym uroczystościom w Czernej towarzyszyć będzie hasło „Szkaplerza się trzymajmy i Maryję wzywajmy”.

- Jest to fragment pieśni "Witaj Pani, my poddani". W tym czasie, kiedy my przeżywamy pewne trudności, potrzeba nam większego zawierzenia, zaufania i naśladowania Maryi. Ten znak szkaplerza nam to przypomina, tego znaku powinniśmy się trzymać i Maryję wzywać - kończy o. Włodzimierz Tochmański. 

Odpustowe obchody zakończą się 24 lipca, czyli w Uroczystość św. Eliasza Proroka.