Rycerze Kolumba z Krakowa z pomocą Ukrainie

2022-09-14 13:42
Pomoc Ukrainie
Autor: pixabay

Rycerze Kolumba z Krakowa we współpracy z Centrum św. Jana Pawła II na Białych Morzach w dniach 7-10 września zorganizowali akcję pakowania 3 tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami chemicznymi, które zostały wysłane do najbardziej potrzebujących w Ukrainie.

W ramach tej inicjatywy, prowadzonej w różnych miastach Polski, wysyłane są dary wskazane przez Rycerzy Kolumba z Ukrainy jako aktualnie najbardziej potrzebne. Od początku wojny polscy i ukraińscy Rycerze blisko współpracują we wszelkich inicjatywach, których celem jest niesienie pomocy humanitarnej w obliczu agresji Rosji na Ukrainę.

Oprócz Rycerzy Kolumba w krakowskiej akcji wzięli udział również wolontariusze m.in. z Fundacji Ignatianum i Stowarzyszenia Odra-Niemen. Organizatorów ucieszyła liczna obecność przedstawicieli i wolontariuszy z innych środowisk, przede wszystkim uchodźców z Ukrainy, a także wizyta abp. Marka Jędraszewskiego.

Postanowiliśmy kontynuować ten niezwykły gest solidarności zapoczątkowany w czerwcu z Ukrainą oraz naszymi Braćmi i Siostrami, którzy mimo niepewnej przyszłości i strachu o swoich najbliższych postanowili zostać w swojej ojczyźnie – mówi Tomasz Konturek, Wielki Rycerz, przywódca wspólnoty Rycerzy działającej przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. –To dla nas wielka radość widzieć magazyn w krakowskim Centrum Jana Pawła II wypełniony osobami którzy pragną bezinteresownie pomagać. Rycerze chętnie angażują się w takie działania jako wyraz naszej solidarności, ale również wypełnienie Zasad, którymi kieruje się każdy Rycerz Kolumba: Miłosierdzia, Braterstwa i Jedności” – dodaje.

Jest to druga inicjatywa tego typu przeprowadzona przez Rycerzy Kolumba w Sanktuarium św. Jana Pawła II. 3 tysiące paczek przygotowanych w czasie czerwcowej akcji dotarło na Ukrainę jeszcze przed wakacjami. Znajdowało się w nich ponad 25 ton produktów – żywności (m.in. ryż, konserwy, makaron herbata), środków higienicznych, chemia domowa.

Podobne akcje dzięki międzynarodowej współpracy Rycerzy odbywają się regularnie w różnych miejscach w Polsce, m.in. w Radomiu, Częstochowie, Skarżysku-Kamiennej i wielu innych miejscowościach i parafiach, w których działają Rycerze Kolumba.