SMAK – obchody Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji krakowskiej

2022-11-04 15:05
plakat
Autor: Materiały prasowe

Spotkania w grupach, integracja, radosny pochód z symbolami ŚDM, wieczór uwielbienia, a na koniec Msza św. z metropolitą krakowskim w Katedrze na Wawelu. Duszpasterstwo Młodzieży przygotowało bardzo bogaty program dla młodzieży, która przyjedzie do Krakowa na weekend 19-20 listopada, aby świętować Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

Choć skrót ŚDM kojarzy się przede wszystkim z organizowanymi co kilka lat spotkaniami młodzieży z całego świata (na najbliższe wybieramy się do Lizbony), to zgodnie z myślą św. Jana Pawła II każda diecezja obchodzi Światowy Dzień Młodzieży co rok. Dawniej odbywało się to w Niedzielę Palmową, w tym roku już drugi raz w Niedzielę Chrystusa Króla, po zmianie dokonanej przez Papieża Franciszka. W orędziu na tegoroczny ŚDM Papież napisał: „Matka Boża jest wzorem młodych ludzi będących w ruchu, którzy nie trwają bierni przed lustrem, podziwiając swoje odbicie, ani nie wpadają w „pułapki” sieci.” Sztab ludzi zaangażowanych w organizację spotkania w naszej archidiecezji zadbał o to, aby młodzi zebrani w Krakowie 19-20 listopada mogli – będąc w ruchu – doświadczyć młodego Kościoła, a entuzjazm zawieźć później do swoich wspólnot i parafii. Będzie to także okazja do tego, aby przedłużyć świętowanie i podjąć decyzję o uczestnictwie w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku.

Spotkanie rozpocznie się w sobotę 19 listopada o godz. 10:00 w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie. Otworzy je ks. Sebastian Picur, znany szczególnie młodszej młodzieży ze swojej działalności w internecie, który wprowadzi młodych do pierwszej części – spotkań i dyskusji w grupach. Następnie uczestnicy SMAKu przejadą do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, aby wspólnie świętować Godzinę Miłosierdzia i pochylić się nad tajemnicą Bożego Miłosierdzia z ks. Kamilem Kuchejdą, duszpasterzem młodzieży diecezji bielsko-żywieckiej. Później w radosnym pochodzie przeniosą symbole Światowych Dni Młodzieży do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Tam pierwszy dzień zostanie zwieńczony Mszą Świętą oraz wieczorem uwielbienia prowadzonym przez zespół Sezon na Czereśnie.

Centralnym wydarzeniem obchodów Światowego Dnia Młodzieży będzie Msza Święta o godz. 10:00 w Katedrze na Wawelu pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, podczas której swoje przyrzeczenie złożą nowi członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Aby uczestnicy mieli możliwość pełnego wzięcia udziału w całym weekendzie, podczas zgłoszeń można zadeklarować chęć noclegu z soboty na niedzielę.

Formularz zgłoszeniowy dla wspólnot i osób indywidualnych pragnących wziąć udział w SMAKu znajduje się na stronie internetowej Duszpasterstwa Młodzieży.