Tabletki z jodkiem potasu są już w Krakowie. Znamy sposób w jaki będą rozdawane

2022-10-04 22:04
wojewoda
Autor: Maciej Uszko

Prawie milion 400 tysięcy tabletek jodku potasu trafiło do Krakowa na wypadek zagrożenia radiacyjnego. Preparat będzie dostępny w blisko 190 punktach, w których zazwyczaj znajdują się obwodowe komisje wyborcze, a więc w szkołach, przedszkolach i domach kultury.

Ustalony został już szczegółowy system i proces dystrybucji preparatu na wypadek zagrożenia radiologicznego. Punkty swoją działalność rozpoczynać będą po ogłoszeniu przez służby zagrożenia.

- Dystrybucja będzie maksymalnie uproszczona. Przychodząc do punktów nie trzeba będzie mieć żadnego dokumentu tożsamości, ale trzeba będzie zapoznać się z ulotką, ponieważ dawkowanie jest zależne od wieku, masy ciała i sytuacji zdrowotnej - mówi Łukasz Kmita, wojewoda małopolski.

Jodek potasu blokuje wchłanianie przez tarczycę radioaktywnego jodu, który może pojawić się w wyniku zdarzenia nuklearnego. Lekarze przestrzegają, by nie przyjmować preparatu na własną rękę.

- W tej chwili absolutnie nie ma potrzeby zażywania preparatu. Optymalny czas jego podania to 24 godziny przed ekspozycją, do 8 godzin od początku ekspozycji. Nie można na zapas tego zrobić, ponieważ nie będzie on działał, bądź też pojawią się objawy uboczne - mówi dr Elwira Przybylik-Mazurek, małopolska wojewódzka konsultant w dziedzinie endokrynologii.

O konieczności przyjęcia preparatu mieszkańcy będą informowani m.in.: poprzez alerty RCB, komunikaty w mediach i przez odpowiednie służby.