Trwa Tydzień Modlitw o powołania kapłańskie i do życia zakonnego

2022-05-09 19:29
seminarium
Autor: seminarium-krakow.pl

- To czas przypomnienia sobie, że wszyscy jesteśmy powołani do świętości i uwrażliwienia ludzkich serc na to, że Chrystus dalej powołuje tych, których chce i których wybiera – mówi ks. Andrzej Tarasiuk, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. W Polsce rozpoczął się Tydzień Modlitw o powołania do kapłaństwa i życia zakonnego.

W tym roku tygodniowi towarzyszy hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”.

- Dzisiaj młodym ludziom coraz trudniej podjąć decyzję o trwałym zaangażowaniu się w to, co mają robić.  Wiąże się to też z odpowiedzią na powołanie. Potrzeba mocnej wiary, przykładu zarówno osób duchownych, ale także osób świeckich, którzy żyją wiarą objawiającą się poprzez miłość - mówi ks. Andrzej Tarasiuk. 

Jednym z największych wyzwań współczesnego Kościoła jest zachęcenie młodych osób, by odpowiedzieli na wezwanie Jezusa. W jaki sposób to zrobić?

- Pierwsza i najważniejsza rzecz, to jest zasłuchanie się w Boga. Spędzanie czasu z Bogiem, spędzanie czasu na adoracji. Dryga rzecz to jest odwaga. Najłatwiej jest rozeznać swoje powołanie poprzez doświadczenie. My w seminarium na Franciszkańskiej organizujemy rekolekcje, które nazywamy "przyjdź i zobacz". Zamiast opowiadać jak żyją franciszkanie, zapraszamy do nas, do środka - mówił brat Łukasz Gora, asystent ds. powołań krakowskiej prowincji franciszkanów.

Jak wynika z danych Episkopatu we wszystkich seminariach duchownych w Polsce do kapłaństwa przygotowuje się blisko 2200 kleryków.