Trwa zbiórka funduszy na remont grobu Adolfa Hyły

2022-09-13 15:35
grób
Autor: Jan Cieciak

Blisko 80 lat temu stworzył najsłynniejszy wizerunek Jezusa Miłosiernego, teraz trwa zbiórka na remont jego grobu. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły, artysty, który namalował łaskami słynący obraz Jezu Ufam Tobie, zbiera środki na remont nekrologu malarza.

Wybitny artysta pochowany jest przy alei zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

- Odezwała się do nas mieszkanka Krakowa, która była zaniepokojona stanem grobowca i faktycznie tak jest. Grób jest popękany, płyta przednia nadaje się do wymiany, z tyłu zaczynają odpadać fragmenty kamienia, a tablica z nazwiskiem jest praktycznie nieczytelna - mówi Jan Cieciak, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły.

Najsłynniejsze dzieło Adolfa Hyły znajduje się przyklasztornej kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach. Każdego roku modlą się przed nim setki tysięcy wiernych.

- Wiele osób dzięki temu obrazowi odnalazło inne oblicze Boga. Nie tylko sprawiedliwego, ale i miłosiernego. Co ciekawe, ten obraz mają w domach nawet ludzie, którzy nie są chrześcijanami, na przykład w Indiach. Niektórzy teologowie mówią, że to jest obraz, na którym spełni się proroctwo Zachariasza - mówi s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Łagiewnikach.

Według szacunków na remont grobowca potrzebne jest 20 tysięcy złotych. Zbiórka prowadzona jest na platformie zrzutka.pl.