Trwają zapisy do 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej

2024-01-30 8:23
plakat konkurs liturgiczny
Autor: Materiały prasowe

Diecezjalna Diakonia Liturgiczna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Krakowskiej wraz z krakowskim Wyższym Seminarium Duchownym zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w 9. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Liturgicznej.

7. edycja konkursu, który początkowo był skierowany tylko do młodzieży z Archidiecezji Krakowskiej, a z biegiem lat zyskał zasięg ogólnopolski, odbyła się w marcu 2020 r. Ze względu na pandemię, kolejna odsłona liturgicznych zmagań została przeprowadzona online. W tym roku, dzięki Diakonii Liturgicznej, inicjatywa ta powróci w formie tradycyjnej.

– W odpowiedzi na liczne głosy docierające do organizatorów od katechetów, kapłanów, animatorów świeckich i uczniów, którzy dostrzegali potrzebę kontynuacji dzieła, konkurs doczekał się kolejnej edycji, do udziału w której serdecznie zachęcamy. Ufamy, że dzieło, które już przynosi liczne owoce, wśród miłośników liturgii z całej Polski będzie dalej rozwijało się w kolejnych latach – wyjaśnia ks. Szymon Kapłon, pomysłodawca konkursu.

– Udział w tym konkursie jest świetną okazją do tego, żeby pogłębić swoją wiedzę, która potem procentuje w życiu. Można ją wykorzystać w posłudze animatorskiej lub ceremoniarza parafialnego, który według mnie powinien mieć pewną podbudowę teologiczną a nie tylko praktyczną – przyznaje Jędrzej, laureat 7. edycji OKWL. – W dniu finału panuje bardzo dobra atmosfera. Można dyskutować w gronie ludzi, którzy interesują się liturgią i faktycznie coś o niej wiedzą. Dla mnie była to przyjemność – dodaje.

Organizacja konkursu opiera się na współpracy z księżmi, katechetami i świeckimi animatorami, którzy zgłaszając się poprzez specjalny formularz, umożliwiają udział w pierwszym etapie konkursu swoim podopiecznym. Również każdy uczeń bez opiekuna naukowego może sam zgłosić się do konkursu jako uczestnik indywidualny. Zapisy trwają do 27 lutego.

W nawiązaniu do Kongresu Eucharystycznego, który będziemy przeżywali w naszej Archidiecezji, konkurs odbywa się pod hasłem: „Jestem z wami! Obecność Chrystusa w Eucharystii”. Przygotowując się do rywalizacji, uczestnicy pochylą się m.in. nad fragmentami Katechizmu Kościoła Katolickiego, Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego, oraz Encykliką Ecclesia de Eucharistia Jana Pawła II.

Zmagania odbywają się w dwóch kategoriach wiekowych: młodsi – uczniowie szkół podstawowych oraz starsi – uczniowie szkół ponadpodstawowych. Konkurs przebiega w dwóch etapach. Pierwszy może być przeprowadzony w dwóch terminach: 1 marca (piątek) w szkołach oraz 2 marca (sobota) w parafiach. Wszystkich młodych pasjonatów teologii oraz liturgii, którzy uzyskają awans do finału zapraszamy 13 kwietnia 2024 r. (sobota) w mury Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, przy ul. Podzamcze 8. Poza zmaganiami naukowymi przewidziane są także spotkania z klerykami oraz poczęstunek. Dla najlepszych uczestników przewidziane są nagrody.

Organizatorzy mają nadzieję, że dzieło to przyczyni się do doskonalenia formacji liturgicznej i intelektualnej uczestników, rozpalenia w sercach młodych ludzi zachwytu nad Bogiem żyjącym w liturgii, a także do wzrostu powołań kapłańskich, szczególnie z naszej Archidiecezji. Dlatego zapraszają wszystkich zainteresowanych do współpracy.