W Krakowie powstał pomnik kardynała Franciszka Macharskiego

2022-08-02 13:57
pomnik
Autor: Maciej Uszko

Kardynał Franciszek Macharski siedzący na ławce i trzymający w rękach obraz Matki Bożej Pocieszenia. Taki pomnik byłego metropolity krakowskiego stanął przed wejściem do kościoła pallotynów w Nowej Hucie. Monument powstał z inicjatywy parafian, a prace związane z jego budową trwały blisko dwa lata.

Miejsce, gdzie stanął pomnik kardynała Franciszka Macharskiego nie jest przypadkowe. 

- Pomysł stworzenia i postawienia tego pomnika zrodził się jako chęć dziękczynienia za powstanie parafii, za utworzenie jej pod tytułem Matki Bożej Pocieszenia. W 1999 roku ksiądz kardynał podpisał specjalną umowę pomiędzy pallotynami a diecezją, powierzając tę parafię i to miejsce posłudze pallotynom - mówi ks. Wiesław Wilmański, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia.

Autorką projektu pomnika jest Jolanta Kłosowska, która odpowiadała także za aranżację wnętrza świątyni. Za figurą, na ścianie kościoła, zamieszczone zostały tablice, na których wymieniono darczyńców monumentu.

- W Nowej Hucie jest most księdza kardynała i pomyśleliśmy, aby w tym miejscu Krakowa, przy jednej z najmłodszych nowohuckich parafii, powstała także taka pamiątka po księdzu kardynale i mogła świadczyć o naszej wdzięczności dla niego - dodaje ks. Wilmański.  

Poświęcenie pomnika kard. Macharskiego nastąpi w najbliższą niedzielę podczas mszy o godzinie 10:00. Uroczystościom przewodniczyć będzie prowincjał pallotynów ks. Zenon Hanas.