W krakowskich Łagiewnikach wręczono odznaki "Beati Misericordes"

2023-03-06 14:49
sank
Autor: Maciej Uszko

W niedzielę, 5 marca, w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach zostały wręczone odznaki „Beati Misericordes”. Uroczystość miała miejsce w czasie Mszy świętej o godzinie 10.30, w przeddzień dwudziestej rocznicy ustanowienia łagiewnickiej świątyni Bazyliką Mniejszą.

Na początku Mszy świętej, której przewodniczył ks. bp Jan Zając, ks. Zbigniew Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach mówił: – Jutro szósty dzień marca. Będziemy świętować 20. rocznicę podniesienia do godności Bazyliki Mniejszej tej świątyni, w której się gromadzimy dzisiaj na modlitwie. Te dwa dni to niejako zwieńczenie naszych uroczystości dwudziestolecia. Przez cały rok ubiegły przeżywaliśmy uroczyste świętowanie dwudziestolecia konsekracji Bazyliki i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Dzisiaj chcemy dziękować Bogu bogatemu w Miłosierdzie za wszelkie łaski, które od Niego otrzymujemy. W dziele miłosierdzia i dzięki temu, że ta świątynia tutaj jest i że ta stolica światowego centrum kultu Bożego Miłosierdzia tutaj w krakowskich Łagiewnikach promieniuje na cały świat. (…) Dzisiaj w czasie tej Mszy świętej chcemy dziękować za ludzi, którzy tworzą Sanktuarium.

Na zakończenie Mszy świętej odznakę „Beati Misericordes” otrzymali przedstawiciele spowiedników, Służby Sanktuarium, Straży Łagiewnickiej, Służby Porządkowej Sanktuarium, Rycerze Kolumba, Domu Duszpasterskiego oraz Przyjaciele Sanktuarium.

Jak przypomniał ks. Zbigniew Bielas, kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w dekrecie ustanawiającym odznakę, napisano: „Sanktuarium Bożego Miłosierdzia rozwija się dzięki zaangażowaniu oraz współpracy ludzi dobrej woli z różnych stron świata. Niech zatem symbolicznym znakiem wielkiej wdzięczności za pełne miłości zaangażowanie w to Boże dzieło, będzie przyznawana przez Rektora Sanktuarium odznaka ‘Beati misericordes’ – w myśl słów Jezusa, który nas zapewnia: Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią (Mt 5,7)”.