W sobotę w Krakowie XIV Piknik Krowoderski

2022-06-07 10:55
piknik
Autor: Materiały prasowe

Warsztaty rzemiosła średniowiecznego, występy cheerleaderek, a także szereg koncertów. Tak wyglądać będzie XIV Piknik Krowoderski, który już w najbliższą sobotę (11.06) odbędzie się w Młodzieżowym Domu Kultury "Dom Harcerza" przy ul. Reymonta 18 w Krakowie. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:30 i potrwa do późnych godzin popołudniowych.

Piknik Krowoderski to wydarzenie dedykowane dzieciom z Krakowa i okolic, ich rodzicom i opiekunom oraz wszystkim zainteresowanym. Tegoroczna, XIV już edycja „Pikniku” będzie miała charakter historyczny i odnosić się będzie do tradycji średniowiecznych. Odbędą się prezentacje fabularyzowanych scen z wczesnośredniowiecznego życia, pokazy średniowiecznego uzbrojenia oraz walki wojów z wykorzystaniem różnego rodzaju oręża. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w zajęcia w ramach Akademii Małego Wojownika oraz w prezentacji starć wczesnośredniowiecznych drużyn. „Piknik” będzie także okazjądo aktywnego udziału w różnorodnych warsztatach prowadzonych na stanowiskach rzemieślniczych, np. garncarskim, kowalskim, przędzenia wełny i plecenia krajek.

W ramach pikniku odbędzie się także koncert zespołu szkockiego „Comhlan”. Słowo to oznacza po gaelicku grupę przyjaciół, połączonych wspólną pasją i umiejętnością dobrej zabawy. „Comhlan” łączy zainteresowanie szkockimi tańcami dworskimi oraz popisowym tańcem góralskim (highland), w tym tańcem z mieczami, wykonywanym w oryginalnych strojach. Tańce te prezentowane są w tradycyjnej formie, tak jak na szkockich zabawach.

Piknik Krowoderski to również miejsce prezentacji i promocji młodych talentów. Wśród prezentujących się zespołów dziecięcych i młodzieżowych wystąpią Laureaci organizowanego przez MDK „Dom Harcerza” Konkursu Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids”, a także IX Krakowskiego Festiwalu DEBIUTY 2022.

Podczas wydarzenia zaprezentuje się, m.in. Rada Dzielnicy V Krowodrza i szkoły działające na jej terenie (SP Nr 5, SP Nr 12, SP Nr 106). Skorzystać będzie można z przejażdżek konnych, spróbować szczęścia w loterii z nagrodami, wziąć udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Klub Kultury Paleta (Filia CK. Dworek Białoprądnicki) pod hasłem „Wakacyjne zabawy plastyczne”, sprawdzić swoje siły rzucając oszczepem lub strzelając z łuku, a na koniec spróbować piknikowej grochówki.

PROGRAM PIKNIKU

11.30 – Przemarsz przez Park Jordana

SCENA

12.00 – 12.15 – oficjalne otwarcie

12.15 – 12.45 – prezentacja X-wiecznego uzbrojenia, pokaz walki wojów. Wojowie a rycerze, prezentacje i omówienia opancerzenia wojownika. Omówienie oręża. Zastosowanie broni

w pojedynkach z omówieniem (warianty broni).

12.45 – 13.15 – „Trzej bracia” – fabularyzowane sceny z wczesnośredniowiecznego życia.

13.15 – 13.30 – występ taneczny

13.30 – 13.40 – zespół Inni niż Oni

13.40 – 13.50 – występ gitarowy

13.50 – 16.00 – występy laureatów Singing Kids i Festiwalu Debiuty

16.00 – 16.15 – prezentacja SP 106

16.15 – 16.45 – występ zespołu Big Band

17.00 – 18.00 – występ zespołu szkockiego Comhlan

POZA SCENĄ

13.30 – 17.00 – Akademia Małego Wojownika i gra KUB „dziejawa”

16.00 – 16.30 – pokazy starć wczesnośredniowiecznych drużyn oraz kręgi walki.

Musztra

Walki szyków:

*Z równomiernym podziałem drzewcówki

*Z przewagą drzewca po jednej stronie

*Kręgi indywidualne honoru i zdrady

*Kręgi dwójkami honor i zdrada

Dodatkowe atrakcje:

Wystawa uzbrojenia Słowian i Skandynawów

Przymierzalnia strojów

Stanowisko łucznicze i oszczepniczce

Namioty Rady Dzielnicy V i szkół: SP Nr 12, SP Nr 5, SP Nr 106

12.00 – 16.00 „Wakacyjne zabawy plastyczne” - Klub Kultury Paleta

Loteria z nagrodami

Przejażdżki konne

Warsztaty rzemiosła:

Kowalstwo

Przędzenie wełny i plecenie krajek

Garncarstwo