We wtorek na Placu Szczepańskim ruszy zegar Igrzysk Europejskich 2023

2022-06-20 19:00
plac szczepański
Autor: wikipedia.org

Kraków rozpoczyna oficjalne odliczanie do Igrzysk Europejskich 2023. We wtorek 21 czerwca, czyli dokładnie na rok przed startem imprezy, zaprezentowane zostanie logo igrzysk oraz uruchomiony zostanie zegar odliczający dni do startu wydarzenia. Poznaliśmy także sposób, w jaki organizatorzy igrzysk zamierzają zachęć sportowców do udziału w imprezie.

21 czerwca 2023 r. o godzinie 20:00 na stadionie Wisły Kraków rozpocznie się ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Na rok przed tym wydarzeniem w stolicy Małopolski uruchomiony zostanie zegar, który będzie odliczał czas do startu wydarzenia.

- O godzinie 12 na Placu Szczepańskim otwarte zostanie miasteczko olimpijskie. Będzie tam strefa chillu, gry, zabawy i konkursy. Chcemy w tym miejscu promować ducha olimpizmu. O godzinie 20:00 nastąpi część oficjalna, podczas której rozpoczniemy odliczanie do igrzysk. Nie zabraknie również prezentacji logotypu - mówi Patrycja Czak z działu marketingu i promocji III Igrzysk Europejskich.

Organizatorzy przyszłorocznych Igrzysk Europejskich postawili sobie jasny cel - ściągnąć do Polski najlepszych sportowców. Z udziału w poprzednich edycjach tej imprezy rezygnowały bowiem największe gwiazdy europejskiego sportu. Teraz ma być inaczej. Możliwość uzyskania olimpijskiej kwalifikacji na igrzyska w Paryżu oraz jednoczesne rozgrywanie Mistrzostw Europy mają sprawić, że europejska czołówka zawita do Krakowa i Małopolski.

- Rozmawialiśmy i rozmawiamy dalej z europejskimi federacjami, żeby podczas igrzysk zawody miały rangę mistrzostw Europy. One rezygnował z pewnych lokalizacji, gdzie te mistrzostwa były już zaplanowane i organizujemy je u nas w Małopolsce. Dodatkowo blisko 95% rozgrywanych na przyszłorocznych igrzyskach dyscyplin będzie objętych proces kwalifikacji do igrzysk olimpijskich Paryż 2024 - mówi Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.

Tym samym impreza, która za rok odbędzie się w Krakowie i Małopolsce będzie jedną z pierwszych okazji do uzyskania olimpijskiej przepustki. Skorzystają na tym przede wszystkim polscy sportowcy.

- My jako gospodarze będziemy mieli prawo do wystawienia w większości dyscyplin kompletu reprezentantów lub reprezentantek. Już wiemy, że w wielu sportach przy normalnym założeniu mogliby liczyć na jedno, dwa miejsca w takich kwalifikacjach, a tutaj mogą być nawet cztery. To jest dodatkowa szansa dla nich, taka, której w normalnych warunkach by nie mieli - dodaje Nowak.

Spośród wszystkich dyscyplin, w których odbywać się będzie rywalizacja na Igrzyskach Europejskich, osiemnaście jest dyscyplinami olimpijskimi.