Wręczenie promesy na konserwację Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu

2023-02-13 15:04
wieża
Autor: Biuro prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Proboszcz ks. Paweł Baran odebrał promesę Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa na konserwację hełmu z blachy miedzianej oraz drewna konstrukcyjnego Wieży Zegarowej Archikatedry na Wawelu.

Wręczenie promesy na konserwację Wieży Zegarowej odbyło się w kapitularzu katedralnym, czyli w tradycyjnym miejscu spotkań kanoników, w którym decydowano o najważniejszych sprawach dla katedry wawelskiej.

Piotr Ćwik, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP, zwrócił uwagę, że Kraków, jako  miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest niezwykle ważnym na mapie Polski, Europy i świata. – Cóż w Krakowie jest bardziej symboliczne niż wzgórze wawelskie – miejsce związane z historią Polski, miejsce zupełnie niezwykłe, miejsce, które staraniem wielu osób i instytucji chcemy zachować dla potomnych, aby przez kolejne lata i tysiąclecia można było tu przybywać, zgłębiać i przypominać historię Polski zapisaną tutaj w kronikach i w architekturze – mówił Piotr Ćwik przypominając, że działalność SKOZK objęta jest patronatem polskich prezydentów.

– Przedsięwzięcie, które w tym roku się rozpoczyna jest przedsięwzięciem bez precedensu. To będzie najbardziej widoczny, nie tylko ze względu na topografię, ale również bardzo skomplikowany pod względem logistyki, projekt, który finansuje SKOZK – mówił prof. Andrzej Betlej dodając, że po raz pierwszy konserwatorzy będą mogli w pełni poznać konstrukcję hełmu wieży zegarowej. – Skala i zakres prac, które są planowane przez parafię archikatedralną nie ma sobie równych i myślę, że będziemy świadkami nie tylko wspaniałej konserwacji, ale także bardzo ważnych odkryć naukowych – podkreślał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Krakowskim Big Benem nazwał zegar na wawelskiej wieży zegarowej Borysław Czarakcziew, przewodniczący SKOZK. – Jak idziemy Plantami, czy czasem daleko w Rynku, możemy słyszeć jego bicie. To jest bicie naszej polskiej duszy, która gdzieś w nas wszystkich pozostaje – mówił architekt. Przypomniał, że wieża zegarowa była wznoszona od czasów Kazimierza Wielkiego. Finalnie powstała w 1522 r.

Proboszcz parafii archikatedralnej stwierdził, że najważniejszy w Krakowie zegar na wieży wawelskiej wyznaczał rytm dnia krakowianom, a także rytm służby Bożej w katedrze. – Miejmy nadzieję, że ten projekt pozwoli na lata, może i wieki, przypominać kolejnym pokoleniom o wartości czasu – że został nam dany, abyśmy go dobrze wykorzystali – mówił ks. Paweł Baran.

Konserwator dr Ignacy Jakubczyk poinformował, że projekt obejmie kompleksową konserwację konstrukcji drewnianej i blacharki. Koszt całego przedsięwzięcia szacowany jest na 7,5 mln zł, z czego dotacja SKOZK to 5,85 mln zł. Realizacja potrwa trzy lata. Ostatnie poważne prace konserwatorskie wieży zegarowej odbywały się na przełomie XIX i XX w.