Zaproszenie Metropolity Krakowskiego do wzięcia udziału w procesji Bożego Ciała

2022-06-13 10:11
Procesja Bożego Ciała w Krakowie
Autor: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej Procesja Bożego Ciała w Krakowie

W najbliższy czwartek tj. 16 czerwca br. odbędzie się procesja Bożego Ciała ze Wzgórza Wawelskiego na Rynek Główny w Krakowie. Abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski wystosował zaroszenie na tę uroczystość. Poniżej publikujemy pełną treść.

Drodzy Bracia i Siostry,

Umiłowani Archidiecezjanie,

zwracam się do Was z serdecznym zaproszeniem do wzięcia udziału w krakowskiej centralnej procesji Bożego Ciała. W tym roku będzie miała ona miejsce w dniu 16 czerwca br. i ponownie stanie się dla nas okazją do publicznego wyznania wiary w realną obecność Pana Jezusa w Eucharystii oraz do prośby o Jego błogosławieństwo na każdy trud praktykowania wiary w rozlicznych sytuacjach naszego życia społecznego.

Uroczystości rozpocznie Eucharystia sprawowana o godz. 9.00 przy ołtarzu polowym Bazyliki Archikatedralnej na Wawelu. Procesja, która wyruszy po jej zakończeniu, będzie zatrzymywać się przy czterech ołtarzach zbudowanych kolejno wzdłuż Drogi Królewskiej, to jest obok kościołów: świętego Idziego, świętych Apostołów Piotra i Pawła, świętego Wojciecha oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem uroczystości będzie Msza święta celebrowana przy ołtarzu polowym wzniesionym przed Bazyliką Mariacką.

Krocząc w procesji, spójrzmy w tym roku głębiej na poszczególne wezwania Litanii do Najświętszego Serca Jezusowego i adorujmy Jezusa Eucharystycznego słowami: Zjednoczenie serc wszystkich, Nadziejo w Tobie umierających, Pokoju i pojednanie nasze, Źródło wszelkiej pociechy. Niech Eucharystyczna bliskość Boga przypomina nam o Jego Miłosierdziu, któremu świat został zawierzony przez świętego Jana Pawła Wielkiego dwadzieścia lat temu w krakowskich Łagiewnikach. Nie zapominajmy, że tłem naszego miejskiego pielgrzymowania z Najświętszym Sakramentem jest wciąż cierpienie Bracii Sióstr z Ukrainy dotkniętych wywołaną przez Rosję wojną.

Serdecznie proszę, aby w procesji Bożego Ciała uczestniczyły reprezentacje wszystkich krakowskich parafii wraz ze swoimi Księżmi Proboszczami i Rektorami kościołów. Zapraszam asysty procesyjne, zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, bractwa, stowarzyszenia i wspólnoty, służby mundurowe, ludzie nauki i kultury, władze miejskie i samorządowe, szkoły katolickie oraz młodzież. Szczególnie zapraszam naszych Braci i Siostry z Ukrainy.

Z serca wszystkim błogosławię

+ Marek Jędraszewski Arcybiskup Metropolita Krakowski