Zbliżają się uroczystości odpustowe w Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile

2022-09-08 18:53
mogiła
Autor: wikipedia.org

Mszą świętą o godzinie 18:00 i procesją z relikwiami rozpoczną się we wtorek (13.09) uroczystości odpustowe w Sanktuarium Krzyża Świętego w Mogile. Jak co roku potrwają one cały tydzień. Każdy dzień wypełniać będą Eucharystie i okolicznościowe nabożeństwa.

- Dzień rozpoczynamy od uroczystego figury Chrystusa Ukrzyżowanego, to jest o godzinie 6:00. Następnie modlitwy zakonne, Eucharystia i Godzinki o Męce Pańskiej. Później kolejne msze święte, różaniec, Droga Krzyżowa w ogrodzie klasztornym, Koronka do Bożego Miłosierdzia i nabożeństwa pasyjne, a po ostatniej Eucharystii uczczenie relikwii Krzyża Świętego poprzez ucałowanie - mówi o. Maciej Majdak, przeor Opactwa Cystersów w Krakowie.   

Tegoroczne uroczystości mają szczególny charakter. Włączają się bowiem w jubileusz 800-lecia przybycia Zakonu Cystersów do krakowskiej Mogiły.

- Świętujemy i dziękujemy Panu Bogu, że nieprzerwanie przez 800 lat tutaj, w Mogile, istnieje życie Cysterskie. Pomimo różnych przykrych wydarzeń tj. napady tatarskie, Szwedzi, wojny, zakonnicy przez 800 lat w tym miejscu żyją, pracują, modlą się i służą innym ludziom - dodaje o. Majdak. 

Centralnym dniem uroczystości będzie niedziela 18 września. Tego dnia mszy świętej o godzinie 11 przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.