Akcje pomocy Ukrainie 28 marca 2022 r.

2022-03-28 11:46
Akcje pomocy Ukrainie. Ognisko w Porszewicach
Autor: Ośrodek Konferencyjno-Rekolekcyjny w Porszewicach Akcje pomocy Ukrainie. Ognisko w Porszewicach

Akcje pomocy Ukrainie 28 marca 2022 r.

Wspólne ognisko

Wspólne ognisko dla rodzin uchodźców z Ukrainy oraz pomagających im w Polsce ludzi zorganizowały dziewczyny i panie ze scholi działającej w parafii św. Wojciecha w Łodzi. Ognisko z kiełbaskami, babeczkami i sałatkami zorganizowano w ośrodku konferencyjno-rekolekcyjnym w Porszewicach. Rozmowom w luźnej atmosferze towarzyszyła zabawa przy muzyce. Wcześniej dziewczyny z tej samej scholi zaproponowały akcję „Kobieta -kobiecie”. Każda z przybywających pod ich opiekę Ukrainek dostawała drobny, ale wzruszający prezent, np. pilnik do paznokci, czy odżywkę do włosów.

Pokoje jak nowe

Kilkadziesiąt osób i firm zaangażowało się w remont niemal pustego domu dziecka na Bałutach w Łodzi. W wielkiej placówce na stałe mieszkało zaledwie 14. nastolatków z pieczy zastępczej, większość pomieszczeń od dawna nie była używana. Dzięki pracy wolontariuszy i wsparciu firm, które przekazały potrzebne materiały budowlane i wykończeniowe możliwe było przygotowanie budynku na przyjęcie 80. dzieci ewakuowanych z ukraińskich domów dziecka. Konieczne było malowanie, wymiana drzwi, nowe meble, przede wszystkim łóżka, szafy komody i biurka. Pokoje dla dzieci zostały kompleksowo wyposażone w pościel i zabawki. Remont domu dziecka koordynowali wolontariusze z miejskiej kampanii „Rodzina jest dla dzieci”. Długą listę osób i firm zaangażowanych w przedsięwzięcie znaleźć można na facebookowym profilu kampanii.

Pieniądze na opony

Pieniądze na nowe opony do samochodu rodziny z Ukrainy zbiera parafia ewangelicko-augsburska w Łodzi. Podczas wymiany jednej z opon okazało się, że pozostałe także są w fatalnym stanie. Samochód należy do jednej z rodzin, które zamieszkały na terenie parafii. Na co dzień służy przede wszystkim do odwożenia dzieci do szkoły. Informacje o zbiórce na nowe opony i numer konta znaleźć można na facebookowym profilu: Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza.