Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Modlitwa o pokój na Ukrainie

2022-04-07 11:35
Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Modlitwa o pokój na Ukrainie
Autor: Materiały organizatorów Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Modlitwa o pokój na Ukrainie

O pokój na Ukrainie modlić się będą wierni i duchowni różnych Kościołów podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej w Łodzi. W piątek 8 kwietnia Droga Krzyżowa o godz. 19.00 wyruszy sprzed ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Mateusza. Uczestnicy przejdą ulicą Piotrkowska i Tuwima aż do kościoła rzymskokatolickiego Podwyższenia Krzyża Świętego.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa w Łodzi ma tradycje sięgające roku 2000, czyli jubileuszu chrześcijaństwa. Od tego czas, podkreśla ks. Wiesław Kamiński, chrześcijanie w Łodzi modlą się wspólnie w różnych intencjach. Piątkowa Ekumeniczna Droga Krzyżowa przejdzie ulicami miasta w intencji pokoju na Ukrainie.

Została ona zapoczątkowana w roku 2000., kiedy przeżywaliśmy jubileusz chrześcijaństwa. Wtedy Jan Paweł II prosił nas, abyśmy przeżywali ten jubileusz nie sami, ale we wspólnocie chrześcijan. Dlatego do udział w łódzkiej Drodze Krzyżowej zostali zaproszeni przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich. W tym roku chcemy, żeby było podobnie. Rozważania będą prowadzone przez przedstawicieli różnych Kościołów naszego miasta. Po każdym rozważaniu będzie zapowiadana intencja: będziemy modlić się szczególnie o pokój na świecie. O pokój na Ukrainie, gdzie toczy się ta okrutna wojna. Chcemy prosić Pana Boga, aby przemienił serca i umysły tych, którzy prowadzą tę wojnę, powodując tak wielkie zniszczenie śmierć i tragedie. Chcemy prosić Pana Boga, żeby już nikt nie musiał ginąć, nie musiał uciekać z Ukrainy, nie musiał się bać.

Tradycją Ekumenicznej Drogi Krzyżowej ulicami Łodzi jest dział i zaangażowanie różnych grup społecznych i różnych wspólnot z różnych Kościołów. Ks. Kamiński zwraca uwagę na udział wolontariuszy, którzy na co dzień wspólnie pomagają uchodźcom.

Krzyż będą nieśli przedstawiciele różnych stanów i grup. Rycerze Kolumba, przedstawiciele wolontariatu różnych Kościołów chrześcijańskich: katolickiej Caritas, Diakonii ewangelickiej. Będą Krzyż nieść osoby niepełnosprawne. I ci wszyscy, którzy podejmą się tego.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa ulicami Łodzi (piątek 8 kwietnia, g. 19.00) pokonuje trasę z ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Mateusza do rzymskokatolickiego kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Współorganizowana jest przez Komisję ds. Ekumenizmu przy archidiecezji łódzkiej i Oddział Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej.