Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Zaproszenie dla gości z Ukrainy

2022-04-06 15:33
Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Zaproszenie dla gości z Ukrainy
Autor: Łukasz Głowacki/archiwum Ekumeniczna Droga Krzyżowa. Zaproszenie dla gości z Ukrainy

Gości z Ukrainy zapraszają szczególnie organizatorzy Ekumenicznej Drogi Krzyżowej, która ulicami Łodzi przejdzie w najbliższy piątek, 8 kwietnia. Wspólna modlitwa rozpocznie o godz. 19.00 przy ewangelicko-augsburskim kościele św. Mateusza, a zakończy przy katolickim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Intencją Ekumenicznej Drogi Krzyżowej jest modlitwa za pokój na Ukrainie. Dlatego do udziału zaproszeni są nie tylko łodzianie różnych wyznań, ale także, a może przede wszystkim, goście z Ukrainy - podkreśla Semko Koroza ze współorganizującej Drogę Polskiej Rady Ekumenicznej.

W tym roku szczególnie chcielibyśmy i zaprosić i powitać podczas tej naszej ulicznej pielgrzymki siostry i braci z Ukrainy. Niezależnie od wyznania niezależnie od wszystkiego. Po prostu chcemy iść razem; głośno, na środku miasta, w świetle lamp reflektorów modlić się do Pana wszystkiego o błogosławieństwo i o pokój. O to, żebyście mieli dokąd wracać, jeśli zechcecie wrócić; albo żebyście mieli gdzie zostać, jeżeli zechcecie z nami zamieszkać na dłużej.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa przez kilkanaście lat była w Łodzi tradycją. Udało się ją przywrócić w czasie pandemii, niestety ze względu na ograniczenia, tylko w formie internetowej. Teraz na ulice miasta znów mogą wspólnie wyjść przedstawiciele różnych Kościołów chrześcijańskich, podkreśla Semko Koroza.

To jest wspólne przedsięwzięcie Komisji ds. Ekumenizmu przy archidiecezji łódzkiej i Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. Z tej drugiej strony mamy do czynienia, jak zawsze, z Kościołami takimi jak: Kościół polskokatolicki, starokatolicki mariawitów, Kościół ewangelicko-augsburski, ewangelicko-reformowany. W tym roku będą z nami szli ulicami Łodzi również członkowie parafii grekokatolickiej, co jest novum, które witamy z nadzieja na rozpoczęcie dobrej tradycji wielu kolejnych lat modlitwy do Boga. Razem, na ulicy naszego wspólnego miasta.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa i wspólna modlitwa w intencji Ukrainy i o pokój rozpoczyna się w najbliższy piątek o godz. 19.00.