Ekumenicznie: abp Grzegorz Ryś we wspólnocie Chemin Neuf o spaleniu więźniów Radogoszcza

2022-01-20 12:12
Abp Grzegorz Ryś
Autor: mat. prasowe

O spaleniu przez Niemców więźniów Radogoszcza mówił abp Grzegorz Ryś w kaplicy wspólnoty Chemin Neuf w Łodzi. W środę, 19 stycznia, metropolita uczestniczył tam w nieszporach ekumenicznych.

Abp Grzegorz Ryś o Radogoszczu mówił przed błogosławieństwem, tłumacząc młodym ludziom, rocznicę jak wielkiej tragedii obchodzi w tym dniu Łódź.

Nie wiem, co czujecie, jak słyszycie o tym, że ktoś potrafi spalić żywcem w więzieniu 1500 osób. W momencie, kiedy wie, że już i tak przegrał wojnę. Ci ludzie ginęli, mogli wyjść wolni z tego więzienia następnego dnia.

Tragedie takie jak ta w Radogoszczu wynikają bezpośrednio z braku jedności między ludźmi - tłumaczył abp Grzegorz Ryś. Chrześcijanie są Bogu potrzebni, podkreślał, żeby zaprowadzić ekumenizm wśród ludzi, bo modlitwy o jedność nie dotyczą wcale Kościoła.

Tak, Bóg potrafi to wszystko zaleczyć. Wprowadzić jedność nie między chrześcijanami. Tylko także dzięki jedności wśród chrześcijan, wprowadzić jedność, harmonię między ludźmi.

Ekumeniczne nieszpory we wspólnocie Chemin Neuf były kolejnym spotkaniem w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan. Podczas nabożeństwa kazanie wygłosił ks. Arkadiusz Raszka z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Na początku nieszporów swoim świadectwem o dojściu do ekumenizmu podzielił się ks. Adam Strojny ze wspólnoty Chemin Neuf.

W czwartek ekumeniczne nabożeństwo odprawiane jest w kościele ewangelicko-reformowanym w Zelowie, w piątek w kościele ewangelicko-augsburskim w Pabianicach. W sobotę wierni modlą się w cerkwi św. Olgi w Łodzi oraz w kościele oo. jezuitów.