Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dni Judaizmu 2022

2022-01-14 9:55
Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dni Judaizmu 2022
Autor: AK Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan i Dni Judaizmu 2022

Ponad dwa tygodnie bez przerwy spotykać się będą i wspólnie modlić wierni z siedmiu Kościołów chrześcijańskich i wyznawcy judaizmu. Styczniowe Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan, po ubiegłorocznej przerwie, zaplanowane zostały z charakterystycznym dla regionu łódzkiego rozmachem.

Ekumeniczne spotkania modlitewne tylko w zeszłym roku, z powodu pandemii, ograniczone zostały do zaledwie dwóch nabożeństw. Teraz, podobnie jak we wcześniejszych latach, znów są to „dni”, a nie „tydzień” organizowany w skali ogólnopolskiej. W regionie łódzkim nie da się po prostu zmieścić nabożeństw wszystkich chętnych wspólnot w ciągu siedmiu dni.

- Po tej rocznej przerwie nie było żadnego problemu z zebraniem zainteresowanych parafii, chociaż nie wiedzieliśmy i do końca nie wiemy, jakie ograniczenia mogą podczas naszych Dni zacząć obowiązywać - zastrzega Semko Koroza, pastor Kościoła Ewangelicko-Reformowanego i przewodniczący Oddziału Regionu Łódzkiego Polskiej Rady Ekumenicznej. - Może się zdarzyć, że zaledwie 30 procent wiernych będzie mogło wejść do malutkiej świątyni mieszczącej 40 osób. Mieliśmy wybór, czy przenieść modlitwy do internetu, czy ryzykować. I zdecydowaliśmy, że wymiar wspólnotowy jest ważniejszy.

Współorganizowane przez oddział łódzki PRE i Komisję ds. Ekumenizmu Kurii Metropolitalnej w Łodzi Dni zaczynają się w niedzielę 16 stycznia w parafii ewangelicko-reformowanej w Bełchatowie. Także w niedzielę zaczną się dwudniowe Dni Judaizmu w Kościele Rzymskokatolickim. Wtorek, 18 stycznia, to ekumeniczne sympozjum i benefis ks. Adama Kleszczyńskiego (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny) w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi. Ks. Kleszczyński, znany działacz ekumeniczny, uznawany jest za jednego z wychowawców całego pokolenia obecnie zaangażowanych w ekumenizm duchownych i wiernych. W środę 19 stycznia modlitwy organizowane są we wspólnocie Chemin Neuf w Łodzi i kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Zelowie. Kolejne dni to: kalwini w Zelowie, luteranie w Pabianicach, prawosławni w Łodzi, baptyści w Łodzi, luteranie w Zgierzu, wspólnota polsko-katolicka w Łodzi, mariawici w Łodzi, kalwini w Łodzi, luteranie w Łodzi, katolicy w Zgierzu. Ostatnie nabożeństwo, w sobotę 29 stycznia, zaplanowano w łódzkiej katedrze. Zainteresowane udziałem w Dniach Modlitw wspólnoty z Piotrkowa Trybunalskiego czy Tomaszowa Mazowieckiego mają być gospodarzami nabożeństw w kolejnym roku.

Ks. Adam Kleszczyński w kościele ewangelicko-augsburskim w Zgierzu

Łódzkie Dni Modlitw organizowane są pod hasłem „Jedni drugich ciężary noście, i tak wypełnicie prawo Chrystusa” (Gal 6.2). Lokalny motyw przewodni, podobnie jak rozważania, w regionie łódzkim są inne, niż w tegorocznym ogólnopolskim Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, gdzie wykorzystywane są materiały Rady Kościołów Bliskiego Wschodu.

- Nasz „bliski wschód” jest bardzo blisko, na naszej wschodniej granicy - tłumaczy Semko Koroza. - Zapewne tam będziemy kierować nasze wspólne modlitwy.