Modlitwy ekumeniczne. Ks. Wiesław Kamiński u ewangelików w Zgierzu

2023-01-20 11:18
Modlitwy ekumeniczne. Ks. Wiesław Kamiński u ewangelików w Zgierzu
Autor: Adam Kuźmicki Modlitwy ekumeniczne. Ks. Wiesław Kamiński u ewangelików w Zgierzu

Wykonanie wspólnego pamiątkowego zdjęcia nie tylko duchownych, ale także zebranych w świątyni wiernych zakończyło odprawiane w czwartek, 19 stycznia, nabożeństwo ekumeniczne w ewangelicko-augsburskim kościele Opatrzności Bożej w Zgierzu. Kaznodzieją spotkania modlitewnego w ramach Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan był ks. Wiesław Kamiński, proboszcz parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Łodzi.

Najważniejszym motywem nauki głoszonej przez ks. Wiesława Kamińskiego były zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza słowa Jezusa "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych Moich braci, Mnieście uczynili". Kaznodzieja podkreślał, że taka postawa jest, i powinna być, wspólna dla ludzi wszystkich wyznań.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Przykładów takich miłosiernych ludzi, którzy dostrzegli Chrystusa w drugim, jest wiele; i to w każdym wyznaniu. To jest zakonnica Matka Teresa, opiekująca się porzuconymi Hindusami na ulicach miasta Kalkuty. To jest o. Maksymilian Kolbe, który uczynił najwięcej, bo nie można uczynić więcej. Oddając swoje życie za współwięźnia uczynił największy dar. To również działający w czasie wojny tutejszy ksiądz ewangelicki Aleksander Falzmann, który nie chciał pogodzić się z faszystowska ideą dyskryminacji i pogardy. Osadzony w więzieniu w Łodzi przy ul. Sterlinga był bity i torturowany, a mimo to wytrwał do końca. Zmarł z wycieńczenia w obozie koncentracyjnym w Dachach, gdzie zginęła jedna trzecia duchowieństwa przedwojennej diecezji łódzkiej. Gdzie zginął również biskup mariawicki [Maria Michał] Kowalski. Obóz cierpienia.

Kolejnym przykładem realizacji w życiu ewangelicznej zasady, prezentowanym w kazaniu ks. Kamińskiego, był syn zgierskiego pastora, ewangelicko-augsburski biskup Juliusz Bursche, zamordowany przez gestapo w Berlinie.

Ostatnie ekumeniczne nabożeństwo w bezpośrednim sąsiedztwie Łodzi w ramach tegorocznych Dni Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano w pabianickim kościele metodystów. Poza tym w niedzielę, 22 stycznia, w kościele Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie w nabożeństwie ekumenicznym udział weźmie bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego.