Ukryte życie parafii 12 lipca 2022 r.

2022-07-12 10:27
Ukryte życie parafii 12 lipca 2022 r.
Autor: Parafia św. Wojciecha Ukryte życie parafii 12 lipca 2022 r.

Ukryte życie parafii 12 lipca 2022 r.

Muzyka w Sokolnikach

W kościele Matki Bożej Królowej w Sokolnikach-Lesie w dekanacie ozorkowskim trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej Muzyczne Lato Miasto–Ogród Sokolniki 2022. W niedzielę 17 lipca występują: Magdalena Drewnowska (śpiew), Michał Drewnowski (fortepian), Matylda Drewnowska (skrzypce) i Barbara Drewnowska (wiolonczela). Tydzień później, 24 lipca, w Sokolnikach zagrają: Gaja Wilewska (skrzypce), Agnieszka Kołodziej (wiolonczela) i Agnieszka Kaźmierczak (fortepian). Koncerty rozpoczynają się o godz. 18.00. Motywem przewodnim tegorocznej edycji Muzycznego Lata jest 200 lat romantyzmu polskiego i 50 lat twórczości artystycznej Ryszarda Jana Osmolińskiego. Patronem Festiwalu Muzyki Kameralnej jest abp Grzegorz Ryś.

Sztafeta na Jasną Górę

Biegowa pielgrzymka na Jasną Górę w formie sztafety wyruszy w sobotę, 23 lipca, z kościoła św. Wojciecha przy ul Rzgowskiej w Łodzi. Pielgrzymkę poprzedzi Msza św. o godz. 6.00, godzinę później pielgrzymi rozpoczną bieg. Wejście biegaczy na Jasną Górę przewidziane jest tego samego dnia około godz. 20.30. W trakcie pielgrzymki każdy z uczestników, po przebiegnięciu kilku kilometrów, może wsiąść do autobusu, a jego miejsce zajmie w tym czasie inny pielgrzym. Także autobusem, w nocy z soboty na niedzielę, pielgrzymi powrócą do Łodzi.

Budowniczy kościoła

W stan spoczynku przeszedł ks. Henryk Betlej, budowniczy kościoła i proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty i św. Floriana Męczennika przy ul. Strycharskiej w Łodzi. Proboszczem w tym miejscu ks. Betlej był 33 lata, odszedł na własną prośbę, pozostając jednak przy parafii. Nowym proboszczem został ks. Marcin Jarzenkowski, niegdysiejszy wikariusz. Podczas przekazania parafii i kościoła odchodzący proboszcz poinformował, że w kasie pozostawia 21 tys. zł. Poinformował też, że parafia spłaca pożyczkę w wysokości 89 000 zł, zaciągniętą na termomodernizację ścian i wymianę oświetlenia. Pożyczka spłacana będzie do połowy 2025 r.