Ukryte życie parafii 18 lipca 2022 r.

2022-07-18 9:32
Ukryte życie parafii 18 lipca 2022 r.
Autor: Caritas Archidiecezji Łódzkiej Ukryte życie parafii 18 lipca 2022 r.

Ukryte życie parafii 18 lipca 2022 r.

Ukraińcy na koloniach

Od soboty 16 lipca trwają kolonie organizowane przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Wśród ponad czterdziestki dzieci wypoczywających w Biskupinie jest kilkoro gości z Ukrainy. Razem z polskimi rówieśnikami poznają pojezierze gnieźnieńskie i miejsca związane z początkami historii Polski. Także w Łodzi mali Ukraińcy uczestniczą w zajęciach w prowadzonych przez Caritas świetlicach środowiskowych. Przy ul. Gdańskiej hasłem przewodnim są "Morskie opowieści". Dzieci polskie i ukraińskie wspólnie poznają tajemnice mórz i oceanów, uczą się alfabetu Morse'a czy odwiedzają grotę solną.

W świetlicy przy ul. Odolanowskiej trwa wakacyjna akcja "Palcem po mapie". W ramach polsko-ukraińskiej integracji dzieci poznają charakterystyczne zwyczaje czy potrawy z różnych, często odległych krajów.

Zbiórka na piec

Pieniądze na piec indukcyjny zbiera parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku w dekanacie konstantynowskim. Piec ma być połączony z instalacją fotowoltaiczną. Instalacja zastąpi dotychczasowy piec węglowy i pozwoli znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania kościoła. Zbiórka pieniędzy na ten cel trwa od pierwszej połowy lipca, od parafialnego odpustu.

Cmentarne śmieci

Mieszkańcy kilkunastu miejscowości i sołectw z terenu parafii św. Mikołaja Biskupa i św. Stanisława Biskupa w Kałowie niedaleko Poddębic dokładali się do zbiórki na wywóz śmieci z lokalnego cmentarza. Proboszcz parafii dziękował wiernym za zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie składki. Podkreślał przy tym, że ofiara jest całkowicie dobrowolna, a część mieszkańców w ogóle nie ma swoich bliskich pochowanych na miejscowym cmentarzu.W zbiórce udział brali wierni z Adamowa, Aleksandrówka, Antoninowa, Ciężkowa, Feliksowa, Kałowa, Leokadiewa, Marynek, Mianowa, Oleśnicy, Panaszewa, Pustkowia, Szczytów, Tumusina, Wilczycy, Wólki i Zdrzychowa.