Ukryte życie parafii 4 sierpnia 2022 r.

2022-08-04 6:27
Ukryte życie parafii 4 sierpnia 2022 r.
Autor: Adam Kuźmicki/archiwum Ukryte życie parafii 4 sierpnia 2022 r.

Ukryte życie parafii 4 sierpnia 2022 r.

Czardasz w Grotnikach

Koncert „Czardasz Trio” jest drugim w cyklu spotkań muzycznych w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Grotnikach. Koncert w niedzielę 7 sierpnia rozpoczyna się o godz. 18.30. Wystąpią: Leszek Gutowski (skrzypce), Waldemar Zybała (akordeon) i Adam Przybylski (kontrabas). Kolejny koncert, poświęcony operze i operetce, odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia.

Nowe potrzeby

Język, praca i mieszkania to trzy najważniejsze obszary, w jakich Punkt recepcyjny działający przy Centrum Służby Rodzinie w Łodzi pomaga gościom z Ukrainy. Chodzi o ułatwienie jak najszybszego usamodzielnienia się, tłumaczy ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR.

Organizowaliśmy i będziemy organizować kursy języka polskiego. Staramy się, pomagamy, żeby te osoby mogły podjąć prace w sposób legalny, bezpieczny, żeby nie zostały oszukane. Najtrudniej jest oczywiście z mieszkaniami.

W czasie wakacji w przygotowanym na przyjęcie około setki gości Punkcie recepcyjnym przebywa, każda po kilka dni, około 60 osób. Poza tym w tym miejscu udzielana jest pomoc dla ludzi, którzy znaleźli już pracę i mieszkanie.

Codziennie około 250 osób z zewnątrz przychodzi na ciepły posiłek - podkreśla ks. Lechowski. - We współpracy z Caritas, z Polskim Czerwonym Krzyżem wypracowaliśmy taki system Dobrej karty. Te osoby mogą taką kartę wyrobić, zarejestrować rodzinę, przyjść tu do nas na ciepły posiłek, skorzystać z pomocy w Caritas czy w Polskim Czerwonym Krzyżu. My również prowadzimy taki punkt pomocowy przy współpracy z centrum handlowym Port Łódź. Prowadzimy tam darmowy butik. Tam na tę kartę można skorzystać z odzieży.

Według wolontariuszy Punktu recepcyjnego po wakacjach powinna się rozpocząć realizacja długofalowych projektów pomocy mieszkającym w Łodzi gościom z Ukrainy.