V Światowy Dzień Ubogich na placu katedralnym w Łodzi

2021-11-12 9:58
V Światowy Dzień Ubogich na placu katedralnym w Łodzi
Autor: Caritas Archidiecezji Łódzkiej V Światowy Dzień Ubogich na placu katedralnym w Łodzi

Msza św. w niedzielę 14 listopada o godz. 12.30 rozpocznie drugą odsłonę akcji związanej z V Światowym Dniem Ubogich. Oferta pomocy przedstawicieli Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Centrum Służby Rodzinie, Zupy na Pietrynie, UMM, Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, Stacji Opieki Środowiskowej Konwentu Bonifratrów, MOPS-u, urzędu wojewódzkiego i urzędu miasta, streetworkerów i pogotowia będzie niemal identyczna, jak tydzień wcześniej.

Dzień Ubogich na łódzkim placu katedralnym to karetka, namioty z aparatami do badań USG i badań parametrów krytycznych. Przewidziano także stanowisko Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego i szczepieniobus, w którym można zaszczepić się przeciw Covid-19. Jak w każdą niedzielę dyżurują również wolontariusze Zupy na Pietrynie i Ulicznej Misji Medycznej. W kolejnych namiotach do rozmów zapraszają psychologowie, psychoterapeuci uzależnień, pracownicy socjalni, streetworkerzy, doradcy zawodowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy i prawnicy.

Z posiłku, badania, czy porady skorzystać może każdy. Organizatorzy akcji przewidują, we współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, możliwość wyrobienia ubezpieczenia medycznego. To ważne zwłaszcza dla osób bezdomnych, które zwykle nie mają żadnej możliwości pójścia do lekarza. W czterech punktach Łodzi pracownicy PUP pomagać mają w wyrobieniu ubezpieczenia ludziom zgłoszonym przez przedstawicieli organizacji pomocowych. To jedno z działań o długofalowym zasięgu: załatwianie ubezpieczeń na stałe wejdzie do oferty pomocowej w Łodzi, a ubezpieczeni będą mogli korzystać z normalnej opieki lekarskiej. Podobnie rok temu przy katedrze po raz pierwszy stanął namiot Ulicznej Misji Medycznej, który jest tam w każdą niedzielę do dzisiaj. Latem natomiast możliwe było wprowadzenie systemu odzyskiwania numeru PESEL i wyrabiania dowodu. Teraz planowane jest rozpoczęcie zbiórki na mobilny aparat USG dla UMM.

W niedzielę trwać będzie dystrybucja nowego, aktualizowanego co roku przewodnika po Łodzi "Gdzie zjeść, spać, umyć się...". Nowe wydanie zawiera już informację o łaźni otwartej niedawno przy al. Piłsudskiego 119. Potrzebujący będą mogli dostać ciepłe zimowe ubrania, a nawet koce czy śpiwory. Prowadzona przez Caritas zbiórka ciepłych rzeczy "Ogrzej miłością"trwa przez całą zimę. Wolontariusze przekażą zainteresowanym różańce zrobione w październiku przez dzieci z wielu szkół z terenu diecezji. 14 listopada do wszystkich parafii trafią "Tytki charytatywne", które wypełniać można produktami spożywczymi lub drobną chemią.

Akcja na placu katedralnym w Łodzi trwa od godz. 14.00 do 18.00.