2 LBOT: Szkolenie bojowe na lądzie i w wodzie

2022-08-25 7:26

To był Intensywny czas szkoleniowy dla lubelskich terytorialsów. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - to motto, które od początku istnienia formacji towarzyszy terytorialsom i oznacza nieustanną gotowość do obrony i wspierania lokalnych społeczności. By realizować tę misję, terytorialsi regularnie doskonalą swoje umiejętności bojowe oraz kompetencje przeciwkryzysowe.

W dniach 20-21 sierpnia br., blisko 330 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT stawiło się w swoich jednostkach na szkoleniu rotacyjnym. Tym razem terytorialsi doskonalili umiejętności ze strzelectwa, taktyki, reagowania kryzysowego oraz działań ratowniczych.

Były to rutynowe szkolenia weekendowe lubelskich terytorialsów, realizowane w terenie, w stałych rejonach odpowiedzialności oraz na obiektach garnizonowych w Lublinie, Białej Podlaskiej i Dęblinie. Celem tego typu szkoleń poza podtrzymywaniem potencjału bojowego jest budowa indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania, czyli takich, które mogą być przydatne podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu – wyjaśnia por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Żołnierze z lubelskiego batalionu lekkiej piechoty ćwiczyli nie tylko na lądzie. Terytorialsów można było zobaczyć także w trakcie odbywania szkolenia bojowego w wodzie. Wspólnie ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej odbyli na Zalewie Zemborzyckim kolejne już w tym roku szkolenie z ratownictwa wodnego.

Pod okiem doświadczonych instruktorów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Nr 4 w Lublinie uczyli się technik pomocy osobom tonącym z wykorzystaniem kombinezonów do pracy w wodzie, rzutek ratunkowych, deski medycznej oraz łodzi rozpoznawczych, doskonalili również umiejętności udzielania pierwszej pomocy tonącemu. Natomiast Dęblińscy terytorialsi na Wiśle, w ramach kursu prowadzonego przez instruktorów z 13 Drużyny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego doskonalili umiejętności sprawnego manewrowania łodzią motorową, desantowania, znajomość locji i znaków żeglugowych, ratownictwa przedmedycznego oraz zasad współdziałania w ramach reagowania kryzysowego – dodaje por. M. Gaborek.

Kurs zakończył się przystąpieniem do państwowego egzaminu i zdobyciem przez żołnierzy patentów sternika motorowodnego.

Takie szkolenia w istotny sposób przyczyniają się do rozszerzania kompetencji żołnierzy w zakresie prowadzenia działań kryzysowych i ratowniczych. Zdolności do podjęcia działań pomocowych czynią bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Kwalifikacje i zdolności podwójnego zastosowania są niezbędne w sytuacjach kryzysowych” – podsumowuje ostatnie szkolenia  płk Tadeusz Nastarowicz dowódca lubelskich terytorialsów.

Na szkolenie rotacyjne w miniony weekend stawili się również żołnierze z 23 Bialskiego batalionu lekkiej piechoty.

Żołnierze czujnym okiem strażaków z OSP Jasionka, Milanów i Wierzchowiny Stare zapoznali się z procedurami postępowania podczas wypadków komunikacyjnych, wykorzystując narzędzia hydrauliczne ćwiczyli wykonywanie dostępu do osoby poszkodowanej, następnie stabilizację i udzielanie pierwszej pomocy rannemu. Ponadto wspólnie analizowali obowiązujące procedury akcji poszukiwawczych – wyjaśnia M. Gaborek.

Informacje dotyczących procesu rekrutacji do 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostępne są po adresem  https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/