29 grudnia otwarcie Roku Jubileuszowego w archidiecezji lubelskiej

2024-12-27 16:29
logo
Autor: iubilaeum2025.va Logo Roku Jubileuszowego 2025

Obchody rozpoczął Ojciec Święty w Wigilię Bożego Narodzenia otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice Świętego Piotra na Watykanie. W Niedzielę Świętej Rodziny w Archikatedrze lubelskiej będzie sprawowana uroczysta Eucharystia otwierająca Jubileusz w wymiarze diecezjalnym.

"Serdecznie zapraszam kapłanów i wiernych do naszej Archikatedry, aby w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem wyrazić Bogu nasze jubileuszowe dziękczynienie za wielkie dzieło odkupienia dokonane przez Jezusa Chrystusa, który jest fundamentem naszej nadziei.

W niedzielę Świętej Rodziny, 29 grudnia o godzinie 18.30, zgromadzimy się w kościele Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie odbędą się obrzędy wstępne, po czym wyruszymy w procesji z krzyżem jubileuszowym do Archikatedry. Zatrzymamy się przy chrzcielnicy na obrzęd pokropienia wiernych, a następnie sprawować będziemy Jubileuszową Eucharystię." - czytamy w zaproszeniu metropolity lubelskiego, arcybiskupa Stanisława Budzika na otwarcie Roku Jubileuszowego 2025 w Archikatedrze Lubelskiej.

- Słowo "Jubileusz", kojarzy się przede wszystkim z jubileuszem małżeństwa czy z jubileuszem związanym z pewnymi uroczystościami typu 50 rocznica urodzin. To pojęcie, które znamy z Pisma Świętego. Oznacza przede wszystkim rok 50. Rok, który był rokiem jubileuszowym, rokiem dziękczynienia, ale także rokiem przebaczenia, przebłagania Boga, świętowania powiedzmy za dar czasu. Miał też pewien wymiar społeczny. Był związany z amnestią. Więźniowie wychodzili na wolność, przebaczanie długów, które były darowane. Ziemia wracała do swoich właścicieli, bo była kupowana tylko na okres, że tak powiem, do jubileuszu. Tak jubileusz opisuje Księga Kapłańska i Chrystus jakby zwraca na to uwagę. Może pamiętamy tą scenę z synagogi z Nazaretu, kiedy Chrystus po odczytaniu proroka Izajasza, w którym są te słowa: "Duch Pański nade mną, on mnie namaścił, on mnie posłał, abym ubogim głosił". I Chrystus mówi potem o tym roku łaski od Pana i mówi wyraźnie wskazuje, że jego przyjście, jego misja wiąże się z pewnym rokiem łaski od Pana - wyjaśnia ksiądz Krzysztof Kwiatkowski, proboszcz parafii archikatedralnej.

- Rok Jubileuszowy ma trzy charakterystyczne znaki. Pierwszym są drzwi. To otwartość, można wejść do świątyni przez otwarte Drzwi Święte po to, by doświadczyć łaski bożego miłosierdzia. Ja myślę, że rozumiemy zwłaszcza w naszej kulturze: drzwi, bram, zwłaszcza na wschodzie chociażby. Ta otwarta brama zawsze jest pewnym znakiem zachęty do tego, żeby wejść. To znak pewnej otwartości. I Kościół też w jakiś sposób pokazuje, że te drzwi także Bożego Miłosierdzia są otwarte, są dla nas wszystkich - mówi ksiądz Krzysztof Kwiatkowski. - Drugim znakiem jubileuszu jest pielgrzymka. Rok Jubileuszowy to rok, który zachęca nas do pielgrzymowania. Z pewnością uprzywilejowanymi kościołami są kościoły Rzymu, ale także kościoły w Ziemi Świętej. Są pewne dokumenty ze Stolicy Apostolskiej z maja tego roku, które wskazują na pewne kościoły jako na kościoły jubileuszowe, w których można uzyskać łaskę odpustu. Oprócz otwartych drzwi, pielgrzymki to właśnie odpust jest trzecim kluczowym hasłem roku jubileuszowego - dodaje.