40. rocznica Świdnickich Spacerów

2022-02-03 21:02
Świdnickie Spacery obchody
Autor: MOK Świdnik Świdnickie Spacery - baner

Wystawiali telewizory na parapety i wychodzili na ulice. Czterdzieści lat temu rozpoczęły się Świdnickie Spacery. W czasach PRL - u były formą protestu mieszkańców miasta przeciwko komunistycznej władzy. Manifestacje gromadziły parotysięczne tłumy. Wszystko rozpoczęło się 4 lutego 1982 roku.

O godzinie 19.30 rozpoczęły się „świdnickie spacery” organizowane spontanicznie przez mieszkańców miasta na znak bojkotu dziennika telewizyjnego. Spacery trwały do 14 lutego 1982 roku. Jedenastego lutego przewodniczący Wojewódzkiego Komitetu Obrony – aby ograniczyć spacery – zarządził na terenie miasta Świdnika godzinę milicyjną od godziny 19. do 6., zawiesił imprezy sportowe i kulturalne, ograniczył pracę szkół do godziny 18., wstrzymał pracę urządzeń łączności telefonicznej miejscowej, międzymiastowej i terenowej, wprowadził całkowity zakaz ruchu pojazdów osobowych. Wyłączono oświetlenie mieszkań i ulic w godzinach spacerów. Pomimo tych utrudnień mieszkańcy spacerowali po ciemku.

Od 11 lutego 1982 roku (po wprowadzeniu godziny milicyjnej od godziny 19.) spacery mieszkańców odbywały się o godzinie 17. w porze emisji pierwszego wydania dziennika telewizyjnego – akcja ta wyszła spontanicznie. Spacery zakończono po apelu proboszcza miejscowej parafii, ks. Jana Hryniewicza, opiekuna „Solidarności”. W trakcie trwania spacerów i po ich zakończeniu władze kontynuowały represje w postaci internowania, zatrzymania na 48 godzin i kolegiów administracyjnych wobec mieszkańców Świdnika i pracowników zakładu. 

W związku z 40. rocznicą Świdnickich Spacerów władze miasta organizują uroczyste obchody jubileuszu.

Program obchodów:

4 lutego 2022 r.

18:00 – odśpiewanie hymnu oraz uroczyste złożenie kwiatów przy kamieniu z tablicą upamiętniającą Świdnickie Spacery na placu przy fontannie.

18:45 – pokaz laserów na placu Konstytucji 3 Maja.

19:00 – symboliczny spacer ul. Niepodległości w kierunku Miejskiego Ośrodka Kultury.

19:15 – pokaz filmu dokumentalnego Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków pt. Na przekór grudniowej nocy, który odbędzie się w sali kameralnej Miejskiego Ośrodka Kultury (wstęp wolny).

Wydarzenia towarzyszące:

- 17:00 znicz pamięci na ścianie Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Anny Kamieńskiej.

- wystawa sprzętu ZOMO oraz tzw. „pałowanie” przed Kinem Lot.

5 lutego 2022 r.

 18:00 - msza święta w intencji uczestników Świdnickich Spacerów, Parafia pw. N.M.P. Matki Kościoła w Świdniku.