Miasto Lublin z nagrodą za wodę
Lublin otrzymał nagrodę specjalną za „najmniejszy ślad wodny” w rankingu polskich miast Water City Index, w którym oceniana jest efektywność gospodarowania zasobami wody. Nasze miasto doceniono za najniższe wskaźniki rocznego zużycia wody na mieszkańca, umownie nazywanej wodą zieloną, niebieską i szarą. Wręczenie nagrody odbyło się na Politechnice Wrocławskiej podczas VI Międzynarodowego Kongresu Miasto – Woda – Jakość Życia.
– Obok pojęcia śladu węglowego, które jest bardziej medialnie rozpowszechnione, funkcjonuje ślad wodny. Obydwa wskaźniki, choć różne, są komplementarnymi narzędziami, które pomagają w zrozumieniu i minimalizacji naszego wpływu na planetę i tworzenia bardziej zrównoważonego świata. W obliczu zmian klimatycznych i ekstremalnych warunków pogodowych, zrozumienie śladu wodnego może nam pomóc w lepszym zarządzaniu zasobami wodnymi i przygotowaniu się na kryzysy. O wodzie musimy myśleć jako najcenniejszym zasobie, z którego należy racjonalnie i oszczędnie korzystać. To obowiązek nas wszystkich – mówi Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Cykl Kongresowy Miasto – Woda – Jakość życia to wydarzenia poruszające tematykę gospodarki wodnej i zrównoważonego rozwoju miast organizowane przez ruch Open Eyes Economy i Miasto Wrocław. Kongres już od sześciu lat koncentruje się na relacjach między środowiskiem wodnym a miejskim oraz ich wpływie na jakość życia mieszkanek i mieszkańców. Co roku interdyscyplinarne grono naukowców, ekspertów i partnerów opracowuje kolejną edycję Water City Index: ranking polskich miast, w którym oceniana jest efektywność gospodarowania przez metropolie, duże i średnie miast w Polsce zasobami wody. Rankingi szczegółowe odnoszą się między innymi do efektywności w zakresie polityko wodno-ściekowej, bezpieczeństwa wodnego czy zabezpieczenia miasta przed skutkami zmian klimatycznych. Dodatkowo w 2024 roku w Water City Index opracowano wyliczenia dla polskich metropolii odnośnie tzw. śladu wodnego. Dotyczy on analiz w zakresie ilości zużytej wody w kontekście funkcjonowania i rozwoju miasta w różnych obszarach.
Ślad wodny miasta to wielowymiarowy wskaźnik rocznego zużycia wody, umownie nazywanej wodą zieloną, niebieską i szarą. Zielony ślad wodny to część rocznej objętości wód opadowych, która odparowała z powierzchni gleby i powierzchni pokrytej roślinnością, a także wód które zostały wykorzystane przez roślinność znajdującą się na terenie miasta. Niebieski ślad wodny to roczne zużycie wody powierzchniowej lub podziemnej na potrzeby mieszkańców i inne potrzeby związane z funkcjonowaniem miasta oraz część rocznej objętości wód opadowych odparowujących z powierzchni uszczelnionych. Natomiast szary ślad wodny to roczna objętość czystej wody niezbędna do rozcieńczenia odprowadzanych przez miasto zanieczyszczeń, do takiego stopnia aby jakość wody nie przekroczyła obowiązujących standardów. Zatem pojęcie ślad wodny oferuje perspektywę pozwalającą odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób miasto odnosi się do korzystania z dostępnych systemów słodkowodnych.
W ramach zaprezentowanej na konferencji analizy śladu wodnego miast wojewódzkich w Polsce wyznaczono wartości wszystkich składowych śladów wodnych dla każdego miasta i na tej podstawie wskazano te, które wyróżniają się pod względem wyznaczonych wartości niebieskiego i szarego śladu wodnego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ocena śladu wodnego miasta polega na analizie wpływu działalności miasta na niedobór wody oraz jej zanieczyszczenie. Ocena taka pozwala na podjęcie racjonalnych i zrównoważonych działań poprawiających zidentyfikowany stan w tym obszarze z jednoczesną poprawą komfortu życia mieszkanek i mieszkańców.
Nagrodę specjalną w kategorii dotyczącej śladu wodnego przyznano po raz pierwszy. Statuetkę w imieniu Prezydenta Miasta Lublin odebrała Marta Smal-Chudzik, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
Źródło: UM Lublin/ Monika Głazik