Abp S. Budzik: „Boże Ciało to dzień w którym powinniśmy się policzyć i pokazać ilu z nas kocha Boga”

2022-06-16 15:33

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej to dzień w którym Katolicy szczególnie mocno oddają cześć Najświętszemu Sakramentowi. Tłumy wiernych przeszły ulicami Lublina w procesji eucharystycznej. Jeden z czterech ołtarzy nawiązywał do wojny w Ukrainie.

Diecezjalne obchody związane z Uroczystością Bożego Ciała odbyły się w Archikatedrze lubelskiej. Uroczystości rozpoczęła msza święta na Placu Katedralnym pod przewodnictwem metropolity lubelskiego.

„Ja co roku uczestniczę w procesji. W tym dniu dziękujemy Bogu za spełnienie Jego obietnicy, ze nie zostawi nas samych. Jest z nami codziennie w postaci Eucharystii”– mówi jedna z młodych kobiet uczestnicząca w uroczystościach. „To nasz obowiązek. Obowiązek Boży, aby podziękować Bogu za to, że jest z nami. Bez Boga w życiu nie będzie dobrze… Jeśli Bóg jest na pierwszym miejscu to wszystko się ułoży” – mówi seniorka.

W uroczystościach uczestniczyli licznie zebrani kapłani, siostry zakonne, Senat KUL, a także prawdziwe tłumy wiernych. Była to pierwsza procesja Bożego Ciała, która mogą się odbyć w normalnych warunkach po pandemicznej przerwie i stosowaniu zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Eucharystia to sakrament jedności i miłości. Najpierw jednoczy nas z Bogiem, bo nie ma bliższej jedności niż przyjąć Chrystusa pod postacią chleba do naszego serca. Łączy nas także z ludźmi, bo w Eucharystii okazujemy się braćmi i siostrami, dziećmi tego samego Ojca w Niebie i uczestnikami tego samego stołu bo wszyscy zostaliśmy do niego zaproszeni. Właśnie na Eucharystii budujemy jedność w naszych rodzinach,modlimy się o jedność Kościoła, o jedność naszej Ojczyzny, Chcemy tę jedność mieć solidnie podbudowaną na tej prośbie Jezusa Chrystusa, którą słyszymy przy czwartym ołtarzu w czasie procesji: „który się modlił, aby Jego wyznawcy byli jedno. Aby ludzie uwierzyli, ze Ojciec Go posłał na Ziemię” – mówił w rozmowie z Radiem Plus abp. Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

W ramach solidarności z narodem Ukraińskim i uchodźcami, którzy nadal znajdują schronienie u mieszkańców Lublina i na terenie całej diecezji – przy drugim ołtarzu Ewangelia została odczytana przez ks. Stefana Batrucha, proboszcza parafii grecko-katolickiej w Lublinie, w języku ukraińskim.

Chcemy się modlić za nasz bratni naród, który walczy z najeźdźca. Będziemy się modlić o sprawiedliwy pokój dla zaatakowanego narodu. Tym samym chcemy przypomnieć, że oni są między nami, a my jesteśmy z nimi. Potrzeba nam tej solidarności, potrzeba, abyśmy byli razem, abyśmy się policzyli, że jest nas wielu, którzy chcemy budować jedność pomimo podziałów – dodaje abp. S. Budzik.

Uczestnicy procesji przeszli z Placu Katedralnego ulicami: Królewską, Prymasa Stefana Wyszyńskiego, Bernardyńską, Plac Wolności, Wróblewskiego, Krakowskim Przedmieściem, Królewską na Plac Katedralny.

Boże Ciało to dzień wielkiej radości i wdzięczności. Dziękujemy Bogu za to, że jest pośród nas. Dziękujemy Synowi Bożemu, ze nas nie zostawił sierotami, ale posłał nam od Ojca Ducha Świętego. Dziękujemy Mu, ze spełnił swoją obietnicę zostania z nami po wszystkie dni aż do skończenia świata, że jest z nami w postaci Eucharystii. Czeka na nas w Tabernakulum, karmi nas chlebem dającym życie wieczne. Dzisiaj chcemy naszą radość i wdzięczność pokazać całemu światu – dlatego wychodzimy na ulice naszych miast i wiosek. Wysławiamy Boga, który jest z nami, który syci głód naszych serc i dusz, który daje nam swojego Ducha Świętego - mówił w czasie mszy abp. S. Budzik.

Boże Ciało, przypadające w czwartek po zakończeniu oktawy po Zesłaniu Ducha Świętego, to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miasta. Uczestnictwo w procesji - to publiczna manifestacja wiary. Uroczystość ta wśród wiernych jest bardziej znana jako "Boże Ciało". Jest to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej. Bezpośredni przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia, które miały miejsce na w XIII wieku, gdy jednej świętej objawiał się Chrystus domagając się wprost ustanowienia uroczystości Bożego Ciała.