Apel - nie wracajmy z wesela czy innego przyjęcie na "podwójnym gazie"

2022-05-11 16:05
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Sezon weselny i innego rodzaju przyjęć okolicznościowych ruszył już na dobre.​ Nie ustają apele o trzeźwy powrót z takich imprez i nie wsiadanie za kierownicę na po spożyciu alkoholu.

Jak mówi Maciej Kulka, instruktor techniki jazdy i biegły sądowy w zakresie wypadków drogowych: - Mamy tutaj do czynienia z tak zwanym okazjonalnym piciem alkoholu. Jeżeli w sobotę ktoś spotkał się na imprezie, wypił sobie piwo, dwa, trzy i grillował a później następnego dnia o 6 rano chce jechać samochodem, to mamy problem. Chodzi o to, że nasz organizm jeszcze tego alkoholu nie przetrawił. Warto pamiętać, że przy takim okazjonalnym spożywaniu trunków, to co powinniśmy odczekać co najmniej 24 godziny, żeby mieć pewność, że jesteśmy trzeźwi. Natomiast, jeżeli ktoś jedzie na tydzień na wakacje i codziennie spożywa alkohol a później zrobi sobie 24 godziny przerwy i wsiądzie do samochodu, to taki okres czasu może nie wystarczyć i alkohol będzie się w nas utrzymywał. My tego nie wiemy, bo czujemy się świetnie ale podczas kontroli drogowej może okazać się, że stracimy prawo jazdy.

Warto pomyśleć o wybraniu spośród uczestników przyjęcia osoby, która nie będzie spożywała alkoholu i odwiezie później wszystkich do domu.