Archidiecezja Lubelska - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej [AUDIO]

Celem konkursu jest popularyzowanie Pisma Świętego wśród młodzieży. Wydarzenie organizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” podzielone jest na trzy etapy - szkolny, diecezjalny i ogólnopolski. Rejestracja szkół i uczestników trwa do 7 lutego.
Najlepsi mają szansę na podjęcie studiów w trybie dziennym, bez egzaminów wstępnych w wielu renomowanych uczelniach wyższych, na kilkunastu kierunkach kształcenia. Czekają na nich również atrakcyjne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki i cenne upominki rzeczowe. Największą nagrodą jest jednak spotkanie z żywym Słowem Bożym i ludźmi, którzy uczynili zeń życiowy drogowskaz.
- Konkurs stwarza realną przestrzeń do pracy ucznia ze Słowem. W trakcie katechezy nie ma czasu ani możliwości, żeby dokładnie omówić wszystkie księgi Pisma Świętego. W przyjętej przez organizatorów formule uczeń zostaje zachęcony do studium wybranych ksiąg, również tych nieobecnych w podręcznikach do religii. Kwestia motywacji i terminowości zostaje wzmocniona poprzez ducha rywalizacji i chęć osiągnięcia awansu do kolejnego etapu. Mam nadzieję, że udział w OKWB przyczyni się do rozbudzenia w młodych ludziach fascynacji Biblią i wynikającego z miej zapału do podejmowania nowych inicjatyw w swoich środowiskach - mówi jeden z katechetów archidiecezji lubelskiej.
Do tej pory na zaproszenie odpowiedziało ponad pół miliona uczestników z 1500 szkół z całej Polski. Świadczy to o fenomenie Słowa, które jest „żywe i skuteczne” (por. Hebr. 4,12) i dowodzi, że młodzi ludzie widzą w Biblii Księgę Życia, odnajdują w niej natchnienie i moralne drogowskazy.
Zakres tematyczny obecnej edycji Konkursu obejmuje Księgi Ezdrasza i Nehemiasza oraz listy pasterskie św. Pawła (1-2 List do Tymoteusza oraz List do Tytusa) wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Materiałem źródłowym jest Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu – najnowszy przekład z języków oryginalnych z komentarzem – Edycja Świętego Pawła, 2011.
Konkurs odbywa się w trzech etapach: szkolnym online (10 – 11 marca 2025 r.), diecezjalnym (10 kwietnia 2025 r.), ogólnopolskim (12 – 13 czerwca 2024 r.) w Niepokalanowie.
Na laureatów czekają cenne nagrody, w tym zagraniczne pielgrzymki, atrakcyjne upominki rzeczowe oraz indeksy na kilkanaście kierunków kształcenia w wielu renomowanych uczelniach wyższych w Polsce, m.in.: na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II czy Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
- To nie tylko szansa młodych ludzi na rozwój duchowy, ale także możliwość poznania wspaniałych i wartościowych osób. Tworzona przez uczestników wspólnota jest niesamowita. Zawiązane dzięki konkursowi przyjaźnie często trwają latami, a atmosfera wspominana jest przez długi czas - mówi Martyna Zaremba, koordynator konkursu w archidiecezji lubelskiej.
Rejestracja szkół i uczestników trwa do 7 lutego. Szczegóły są na stronie: okwb.pl.
Patronem medialnym 29. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej w Archidiecezji Lubelskiej jest Radio Plus.