Motocyklisto - warto szkolić się przez całe życie [AUDIO]

2025-05-06 15:22

10 i 11 maja w Lublinie odbędzie się Bezpłatne Ogólnopolskie Szkolenie Motocyklowe. Fachowcy pokażą jak dobrać strój, kask i motocykl do naszej postury a potem nauczą bezpiecznej jazdy na torze i płycie poślizgowej.

Plakat zapowiadający szkolenie motocyklowe

i

Autor: WORD Lublin ODTJ Lublin/ Archiwum prywatne Plakat zapowiadający szkolenie motocyklowe

- Mamy taką propozycję dla motocyklistów. Właściwie takich wydarzeń to myślę, że nikt nie organizuje w Polsce. Dwudniowe szkolenie dla motocyklistów, do tego tak zwany rajd gwieździsty. Z różnych zakątków Lubelszczyzny zjadą motocykliści. Z jednej strony będą podziwiać walory pięknego województwa lubelskiego, a z drugiej strony będziemy się uczyć. Będziemy się kształcić, będziemy mówić o ubraniach motocyklowych, kaskach, jak dobrać motocykl do postury, do osoby. Również będziemy mówić o bezpieczeństwie, o ratownictwie w ogóle medycznym. Przyjadą do nas ratownicy na motocyklach. W programie wydarzenie pierwszego dnia będzie teoretyczne. Pierwszego dnia również przyjadą motocykle zabytkowe, gdzie będą dla nich też południu dodatkowo jazdy. Oni będą tutaj u nas w ODTJ jeździć starymi motocyklami - wyjaśnia Renata Bielecka, sekretarz Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

- Drugiego dnia, 11 maja, to jest niedziela, dla tych osób, które będą uczestniczyły w wykładach pierwszy dzień, mamy propozycję jazd w ODTJ Lublin. Uczymy tego, żebyśmy zwiedzali to piękne lubelskie, ale żebyśmy umieli jeździć bezpiecznie, żebyśmy się poruszali z otwartą głową. Nie tylko "podkręcamy manetkę i jedziemy", tylko żebyśmy jeździli bezpiecznie. Żebyśmy byli bezpieczni dla siebie, ale również i dla innych uczestników ruchu drogowego - dodaje.

- Czas, kiedy organizujemy zajęcia nie jest przypadkowy - zaznacza Renata Bielecka. - My chcieliśmy właśnie, żeby było to na początku naszego sezonu. W ubiegłym roku mieliśmy naprawdę dużo takich zdarzeń drogowych, bardzo nieprzyjemnych na Lubelszczyźnie. Chcemy, aby osoby, które jeżdżą na co dzień motocyklem, aby się dokształcały. Nie wystarczy tylko pójść raz w życiu na egzamin, zdać na prawo jazdy i już się nie dokształcać. Zdanie egzaminu na prawo jazdy to jest dopiero początek jazdy motocyklem. Cały czas trzeba się dokształcać - podsumowuje.

Zabytkowymi jednośladami przyjadą motocykliści z takich zakątków Lubelszczyzny, jak: Muzeum Wsi Lubelskiej, Zalew w Kraśniku, Zespół Pałacowy Radziwiłłów w Białej Podlaskiej, Las Krępiecki i Park Miejski w Chełmie. Zajęcia teoretyczne będą odbywać się w Parku Naukowo-Technologicznym na lubelskim Felinie a zajęcia praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy przy ulicy Antoniny Grygowej 32 w Lublinie. Informacje o zapisach są w mediach społecznościowych WORD Lublin.

Mówi Renata Bielecka, sekretarz Wojewódzkiej Rady BRD. Posłuchaj: