Archidiecezja Lubelska - obostrzenia i święta w kościołach

2021-12-21 13:16
Archidiecezja Lubelska - obostrzenia i święta w kościołach
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzące święta znów pod znakiem obostrzeń. W kościołach mają obowiązywać limity określone rozporządzeniem, a także maseczki i dezynfekcje.

Obecnie w kościołach obowiązuje 30-procentowy limit uczestników, nie wliczając zaszczepionych. To są podstawowe dyrektywy, dlatego kuria nie będzie wydawać żadnych dodatkowych wytycznych - mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz.

Podkreśla, że obowiązkiem wszystkich jest przestrzeganie obowiązującego prawa. Jednocześnie zaznacza, że proboszczowie podjęli już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Niektórzy z nich odprawią dwie pasterki.

Na takie rozwiązanie zdecydowali się, m.in. lubelscy dominikanie.

Jak mówi przeor klasztoru, o. Krzysztof Modras - w bazylice 30 % wiernych, to 300 osób. W pandemii nie zdarzyło się jeszcze, by taka liczba uczestniczyła we mszy świętej. Ten limit mógłby być przekroczony na pasterce i stąd decyzja o podwójnej mszy świętej w świąteczną noc.

Duchowny podkreśla też, że w kościele najważniejsze jest przestrzeganie wszystkich obostrzeń - noszenie maseczek, czy dwie oddzielne kolejki: dla osób przyjmujących komunię świętą do ust i na rękę. Takie praktyki są u dominikanów stosowane na stałe, nie ma jednak prawnych możliwości sprawdzania paszportów covidowych.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia w kościołach są na finiszu, a obejmują również okres przedświąteczny. Aktualnie lubelska kuria prosi proboszczów o umożliwienie wiernym udziału w przedświątecznej spowiedzi. Ma odbywać się zgodnie z reżimem sanitarnym.

Zgodnie z decyzją rządu - obecnie w kościołach obowiązuje limit uczestników, nie ma jednak ograniczeń, co do liczby osób świętujących razem w domach.