Archidiecezja Lubelska - ruszyły zapisy na kolonie z Caritas

2022-05-25 15:38
Wakacyjna Akcja Caritas
Autor: Caritas Archidiecezji Lubelskiej Wakacyjna Akcja Caritas - plakat

Caritas Archidiecezji Lubelskiej od wielu lat organizuje wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży znajdującej się w trudnych sytuacjach życiowych. Z wakacyjnej akcji w tym roku skorzystać mogą także dzieci z Ukrainy. Łącznie na kolonie wyjechać będzie mogło nawet 500 dzieci.

Wakacyjna Akcja Caritas jest to niejednokrotnie jedyna okazja do tego, by oderwać się na chwilę od trosk dnia codziennego, zmienić środowisko, odpocząć w bezpiecznym, przyjaznym otoczeniu.

- Zazwyczaj turnusy organizowane były w ośrodkach prowadzonych przez Caritas, natomiast obecnie pełnią one funkcję domów dla uchodźców z Ukrainy, dlatego też tegoroczne kolonie będą odbywały się w większości poza diecezją – mówi ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor lubelskiej Caritas.

- Oferta wypoczynku skierowana jest do dzieci z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych, wychowanków domów dziecka i rodzin zastępczych, dzieci z Ukrainy (dla tych osób wyjazdy mają charakter nieodpłatny), ale także wolontariuszy, czy też dzieci włączających się aktywnie w życie parafii – członków scholi, liturgicznej służby ołtarza oraz innych grup religijnych (przewidujemy częściową refundację kosztów wyjazdu) w wieku 10 – 16 lat – dodaje Joanna Bańczerowska, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

- Aby wziąć udział w koloniach Caritas należy wypełnić formularz znajdujący się na stronie internetowej www.lublin.caritas.pl/kolonie-caritas-2022 . Należy to zrobić jak najszybciej, bowiem liczba miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń. W tym roku razem z nami wakacje spędzi ok. 500 dzieci – dodaje Joanna Bańczerowska.

- Ogromną siłą i wartością wakacji z Caritas jest odpowiednio dobrana kadra. Składa się ona z wolontariuszy – osób, które decydują się poświęcić swój czas, umiejętności, podzielić się swoimi talentami, ofiarować nieco serca naszym podopiecznym. To dla nas naprawdę cenne – wspomina ks. Tomaszewski.

- Nadal rekrutujemy opiekunów na nasze wyjazdy. Każdy, kto ukończył 18 lat, posiada co najmniej wykształcenie średnie, zdobędzie zaświadczenie o niekaralności oraz ukończył kurs na wychowawcę lub kierownika wypoczynku może do nas dołączyć – mówi Adrianna Cięszczyk, koordynator Wakacyjnej Akcji Caritas w Archidiecezji Lubelskiej. – Jeśli komuś brakuje jedynie uprawnień – nic straconego – razem z Fundacją Dantis organizujemy odpowiednie kursy. Kurs na wychowawcę odbędzie się w dniach 17 – 19.06.2022 r. (piątek 14:00 – 21:30, sobota – niedziela 8:00 – 20:00), natomiast kurs na kierownika 19.06.2022 r. (niedziela, 8:00 – 18:00). W przypadku kursu na kierownika niezbędne jest dodatkowo trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych oraz opiekuńczo-wychowawczych – dodaje. – Zgłosić się można za pomocą formularza na naszej stronie internetowej albo kontaktując się bezpośrednio mailowo a.cieszczyk@caritas.pl.

Pierwsze z turnusów rozpoczną się pod koniec czerwca w Kalwarii Pacławskiej i Solnie. Szczegóły Wakacyjnej Akcji Caritas są stronie: lublin.caritas.pl