Ars Chori 2022 – koncert kolęd w Archikatedrze Lubelskiej
W Lublinie trwają kolędowe spotkania w ramach "Ars Chori 2022". Występy chórów odbywają się w każdą niedzielę stycznia w katedrze lubelskiej. Koncerty mają już prawie czterdziestoletnią tradycję. Wydarzenie organizuje Polski Związek Chórów i Orkiestr Oddział w Lublinie. Najbliższe spotkanie odbędzie się 23 stycznia.
Mieszkańcy Lublina mieli okazję wysłuchać cyklu koncertów kolęd i pastorałek, zorganizowanych przez Polski Związek Chórów i Orkiestr, Zarząd Oddziału w Lublinie. W kolejne niedziele stycznia, już od 1983 roku, w archikatedrze lubelskiej organizowane są koncerty w ramach cyklu „Ars Chori”. Tegoroczne koncerty potrwają do 30 stycznia.
Program koncertów:
23 STYCZNIA 2022
godz. 11.30 Msza Święta – godz. 12.30 KONCERT:
Chór Archikatedry Lubelskiej - Grzegorz Pecka dyrygent, Stanisław Maryjewski – organy
godz. 17.00 Msza Święta – godz. 18.00 KONCERT:
Chór Ziemi Chełmskiej HEJNAŁ- Danuta Bałka-Kozłowska – dyrygent
godz: 19.00 Msza święta – godz. 20.00 KONCERT:
Chór im. JANA PAWŁA II przy parafii Świętej Rodziny w Lublinie, ks. Tomasz Lisiecki – dyrygent, Stanisław Maryjewski – organy
Chór Archikatedry Lubelskiej powstał w 1988 r. Założycielem i pierwszym dyrygentem był Mirosław Ziomek. Od 2011 roku chórem dyryguje Grzegorz Pecka. W chórze śpiewa około 30 osób, w wieku od kilkunastu do pięćdziesięciu kilku lat, uczniowie, studenci, ludzie różnych profesji. Głównym celem działalności chóru jest oprawa muzyczna sprawowanych w lubelskiej archikatedrze uroczystych liturgii. Zespół uczestniczy także w życiu muzycznym całego Lublina, występując w innych świątyniach i na różnych estradach, uświetniając rozmaite uroczystości bądź biorąc udział w cyklicznych imprezach organizowanych przez lubelski oddział Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. W repertuarze ma przede wszystkim utwory muzyki religijnej a cappella, reprezentujące niemal wszystkie okresy w historii muzyki nowożytnej.
Chór Ziemi Chełmskiej „Hejnał” im. Mieczysława Niedźwieckiego powstał 17 września 1966r. Do dziś działa nieprzerwanie pod patronatem Chełmskiego Domu Kultury. Chór „Hejnał” jest zespołem mieszanym i większość jego repertuaru stanowią pieśni a cappella. Członkami chóru są osoby dorosłe, a łączy ich umiłowanie śpiewu, pasja artystyczna i duma ze wspólnego muzykowania. Chór „Hejnał” stara się co pewien czas wykonać większą formę muzyczną wraz z akompaniamentem i solistami. Do takich wykonań zaprasza zaprzyjaźnione chóry z Lublina, Świdnika, Zamościa, Biłgoraja i Kurowa. Najchętniej śpiewa w obiektach sakralnych ze względu na ich piękno i akustykę, która wspiera amatorów. Jednak repertuar chóru stanowią nie tylko pieśni sakralne, ale także ludowe i klasyczne, a także patriotyczne. Chór „Hejnał” często oprawia uroczystości państwowe; śpiewa też dla uczelni wyższych i organizacji pożytku publicznego, a także na zaproszenie osób prywatnych. Bywał z koncertami na Ukrainie, Białorusi, Węgrzech, w Austrii, Belgii, Finlandii i Niemczech. Dyrygentem chóru jest Danuta Bałka-Kozłowska, a korepetytorem chóru jest Bogdan Depta.
Chór Jana Pawła II powstał w maju 2011 r. Podczas wspólnego pielgrzymowania do Rzymu na beatyfikację Papieża Polaka wśród uczestników pielgrzymki zrodził się pomysł założenia zespołu wokalnego. Chór rozpoczął próby w kościele św. Wojciecha na Podwalu w Lublinie, gdzie funkcję organisty pełnił ks. Tomasz Lisiecki, będący jednocześnie dyrygentem nowego zespołu. Wkrótce dołączyły nowe osoby, związane z duszpasterstwem prowadzonym przez rodzonego brata dyrygenta – ks. Wojciecha Lisieckiego. Chóru im. Jana Pawła II, działa przy parafii Świętej Rodziny w Lublinie. Dyrygentem jest ks. dr Tomasz Lisiecki.