Bitwa pod Grunwaldem wraca do Lublina

2022-07-05 11:36
Kopia obrazu Jana Matejki
Autor: Fot. Dorota Mościbrodzka Kopia obrazu Jana Matejki w Lublinie

15 lipca Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego zaproszą na wernisaż wystawy Ponownie w Lublinie. Będzie to pokaz kopii słynnego obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski, młody i niezwykle zdolny artysta malarz, który ukończył z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa na kierunku Malarstwo. 16 maja 2015 r. był pierwszym dniem pracy Ireneusza Rolewskiego nad kopią „Bitwy” w Sali Matejkowskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Za zgodą dyrekcji MNW, we wnętrzach muzeum zostało namalowanych pięć dolnych elementów, nad którymi malarz pracował ok. 620 dni roboczych. 250 dni zajęły prace nad resztą elementów obrazu. 

Obecnie obraz jest oprawiony w oryginalną ramę, w której przez 60 lat umieszczony był oryginał pędzla Jana Matejki. Kolory ramy (bordo i indygo) zostały dobrane przez Ireneusza Rolewskiego. Z tą ramą obraz będzie podróżował nie tylko po Polsce, ale również po świecie.

Pierwsza podróż obrazu to podróż do Lublina, do gmachu, w którym w czasie II wojny światowej „Bitwa pod Gunwaldem” Jana Matejki była przechowywana. Obraz Matejki – po wywiezieniu go we wrześniu 1939 roku z gmachu warszawskiej Zachęty w celu uchronienia przed rabunkiem i zniszczeniem przez Niemców – trafił do Lublina, do gmachu przy ulicy Narutowicza 4, w którym mieściło się wówczas Muzeum Lubelskie, a od 1939 roku także Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego (obecnie gmach w całości należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego).

Wystawa Ponownie w Lublinie. Pokaz kopii obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” zostanie wzbogacona o obiekty muzealne (militaria) ze zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie, zaś Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział Lublin udostępni obiekty numizmatyczne – monety historyczne i współczesne oraz medale upamiętniające bitwę pod Grunwaldem. Dopełnieniem wystawy będą interesujące i rzadkie publikacje ze zbiorów Biblioteki (dawne i współczesne) związane z bitwą pod Grunwaldem.

15 lipca 2022 roku odbędzie się zorganizowany przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego wernisaż wystawy Ponownie w Lublinie.

Szczegóły są na stronie: wbp.lublin.pl