Bł. Ulmowie uczą nas odwagi - podkreślali biskupi w Wąwolnicy [AUDIO]
Część wiernych uczestniczyła w sobotnich pieszych pielgrzymkach, inni przybyli na niedzielne główne obchody. Przewodniczył im arcybiskup senior diecezji przemyskiej, Józef Michalik.
Jak mówił, rodzina Ulmów, których relikwie rozpoczęły peregrynację w archidiecezji lubelskiej, uczy nas odwagi. - Żebyśmy zauważyli, że trudności są po to byśmy próbowali je przezwyciężać. Uczą nas również tego, że wielkość człowieka sprawdza się w trudnych sytuacjach. Ulmowie zachowali się jak ludzie wiary, dla nich miłość bliźniego była ważniejsza niż zakaz miłości narzucany przez terrorystyczną hitlerowską władzę. Drugi wymiar to zaufanie do dziecka. To rodzina, która w ciągu 9 lat przyjęła 7 dzieci. Współcześnie to ważne, żebyśmy nie bali się przyjąć kolejnego dziecka - powiedział abp Michalik.
Jak przypomniał arcybiskup Stanisław Budzik, w tym roku obchody zbiegły się z rocznicą wybuchu II Wojny Światowej. Metropolita odniósł się również do rozpoczynającego się roku szkolnego i planów rządu dotyczących nauczania religii w szkołach. - Relikwie Ulmów przypominają nam, że wojna była wielkim nieszczęściem, wielkim złem ale to wielkie zło wywołało też wielkie dobro. Wszystko co dzieje się wokół lekcji religii nie służy pokojowi i porozumieniu. Wyrażamy żal, że takie decyzje zapadają bez konsultacji ze stroną kościelną. Tak działo się wcześniej, niezależnie od tego, kto sprawował władzę. Zaczyna się czas, w którym władza jakby przestała się liczyć z Kościołem. Mam taką nadzieję, że znajdzie się droga porozumienia i zrozumienia do tego, że nie należy lekcji religii wyrywać ze szkoły. Należy tym, którzy chcą na nie chodzić, stworzyć odpowiednie do tego warunki służące nie tylko poznawaniu prawdy o Bogu ale też o kulturze. Obecność chrześcijaństwa na ziemiach polskich jest głęboko zakorzeniona w kulturze - zaznaczył metropolita lubelski.
- Postawa Ulmów wynikała z tego, że byli to ludzie głębokiej wiary oraz tego, że znali się i przyjaźnili z Żydami - dodał również obecny w wąwolnickim sanktuarium biskup senior archidiecezji lubelskiej, Mieczysław Cisło. 31 sierpnia i 1 września właśnie od Wąwolnicy rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej rodziny Ulmów w archidiecezji lubelskiej. W poniedziałek 2 września zostaną o 17 przekazane z Kazimierza Dolnego do Lubartowa. Program kolejnych stacji peregrynacji jest dostępny na stronie archidiecezjalubelska.pl