Chaos w szkoleniu zawodowych kierowców

2022-04-06 14:30 Maciej Kurek
Zdjęcie ilustracyjne
Autor: pixabay

Proces szkolenia kierowców zawodowych w Polsce został właśnie przerwany - ostrzegają ośrodki nauki jazdy. Rozporządzenie do ustawy ze stycznia weszło w nocy, WORDy, wydziały komunikacji i OSK nie mają narzędzi do szkolenia i egzaminowania kierowców na ciężarówki.

Od dzisiaj WORD-y nie mają systemu, by zapisać kursanta na egzamin na kwalifikację wstępną i przeprowadzić ten egzamin. Wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy na polskim rynku brakuje ponad 100 tysięcy zawodowych kierowców.- To tylko część bałaganu, bo dopiero dzisiaj weszło rozporządzenie do ustawy o transporcie drogowym ze stycznia tego roku, mówi Maciej Kulka, współwłaściciel ośrodka szkolenia w Lublinie.

Jak uważa: - Kierowca, żeby przejść szkolenie musi uzyskać profil kierowcy zawodowego. W tym celu udaje się do wydziału komunikacji, żeby dostać specjalny numerek w systemie elektronicznym. Z tym numerkiem udaje się do szkoły jazdy, która przyjmie go na szkolenie. Kłopot w tym, że rozporządzenie szczegółowe, dotyczące szkolenia tych kierowców weszło dzisiaj, czyli 6 kwietnia, zgodnie z terminem określonym w ustawie z 26 stycznia. Gdzie my, jako szkoły jazdy mamy możliwość do przygotowania się na wprowadzenie tych zmian? Od dzisiaj powinniśmy je stosować a dopiero dzisiaj poznaliśmy treść rozporządzenia. To jeden problem, drugim jest ten, ze wydziały komunikacji nie mają aktywnego profilu kierowcy zawodowego, ponieważ nie opublikowano jeszcze przepisów wykonawczych. Dodatkowo nie wprowadzono tych systemów, nie nadano uprawnień, nie aktywowano. Nie wszyscy wojewodowie mają uprawnienia do nadzorowania tego systemu. Wojewoda musi nadać uprawnienia szkołom jazdy. Najgorsze jest to, że każdy uczestnik kursu, który jest w trakcie szkolenia ma dwa dni na zdobycie profilu kierowcy zawodowego a jest to obecnie niemożliwe.