Chełm pomaga uchodźcom z Ukrainy

Chełm Pomoc dla Ukrainy
Autor: Miasto Chełm FB Pomoc dla Ukrainy

Można przynieść ciepłe ubrania, prowiant i pomoc Ukraińcom. Na terenie Chełma działa już kilka punktów, gdzie można wspomóc zatrzymujących się tu uchodźców. Trwa też zbiórka na rzecz miast partnerskich Chełma – Kowla i Łucka.

W Chełmie przy ul. Piotra Skargi 11 działa miejski sztab pomocy dla Ukrainy. Sztab będzie całodobowy, gdzie zarówno urzędnicy jak i mieszkańcy niosący pomoc Ukraińcom będą mieli swoje miejsce. Oprócz tego funkcjonuje cały czas miejsko - wojewódzki sztab. W punkcie będzie główny magazyn zbiórki rzeczy, potrzebnych środków dla uchodźców i tam można przywozić dary. Na Hali MOSIR funkcjonuje miejsce odpoczynku dla uchodźców. na Dworcu PKS w Chełmie jest punkt przesiadkowy. To tutaj przyjeżdżają busy, autobusy zabierające uchodźców do innych miast w Polsce. Osoby, które będą chciały w Chełmie zostać, będą kierowane do Hali MOSIR. Na Dworcu PKP jest wyznaczony punkt Wojewody, ale Miasto Chełm uruchomiło tam swój punkt, funkcjonujący od 7-19. Każdy z punktów będzie o banerowany w języku polskim i ukraińskim. Od wjazdu do Chełma do Hali MOSIR cała trasa zostanie oznakowana w języku ukraińskim. Pierwszy baner informacyjny pojawi się w Dorohusku.

"Chełm z Ukrainą" to zbiórka na rzecz miast partnerskich Chełma – Kowla i Łucka. Jej inicjatorami są przedstawiciele chełmskiego samorządu: Prezydent Miasta Chełm oraz Radni Rady Miasta Chełm. Miasta partnerskie w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę znalazły się w bardzo trudnej, wręcz dramatycznej sytuacji. O skali zagrożenia, z którym muszą mierzyć się nasi sąsiedzi, świadczy fakt, że pod koniec lutego w mieście Włodzimierz w obwodzie wołyńskim (jego stolicą jest Łuck) rakiety trafiły w magazyny jednostki wojskowej. W pierwszych dniach konfliktu pod ostrzałem rakietowym znalazł się natomiast sam Łuck. Wśród niezbędnych artykułów, tylko na ten moment, znajdują się m. in. odzież i sprzęt taktyczny, nosze, śpiwory, materace oraz różnego rodzaju materiały medyczne. 

Szczegóły jak wspomagać uchodźców z Ukrainy w Chełmie są na stronie i w mediach społecznościowych miasta.