Chełmskie Światowe Dni Młodzieży

2021-11-20 15:52
ŚDM w Archidiecezji lubelskiej
Autor: Archidiecezja lubelska ŚDM w Archidiecezji lubelskiej

Nie tylko w stolicy każdej diecezji, ale także w mniejszych parafiach na całym świecie, w tym m.in. w Chełmie (Archidiecezja lubelska). Mowa o 36. Światowych Dniach Młodzieży, które w całym Kościele będą obchodzone w dniach 20-21 listopada.

Po raz pierwszy w historii Światowych Dni Młodzieży wydarzenie na całym świecie będzie obchodzone jesienią, a nie na wiosnę. Każda diecezja przygotowała lokalny program wydarzeń wielkiego święta młodych i ich wiary. W Archidiecezji lubelskiej ŚDM zorganizowany jest w dwóch miastach: w Lublinie oraz w Chełmie.

Chełmskie Światowe Dni Młodzieży zaplanowane są na 21 listopada w Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchody zostaną zorganizowane i przeprowadzone w kościele pw. Świętej Rodziny w Chełmie. Wydarzenie jest skierowane do wszystkich młodych z Chełma, ale także i okolic. Robimy to po to, aby tak jak zachęca nas papież Franciszek: spotkać się wspólnie z młodzieżą, pomodlić i także zastanowić się nad tegorocznym hasłem Światowych Dni Młodzieży, które brzmi „Wstań. Ustanawiam cię świadkiem tego, co zobaczyłeś” (Dz 26, 16) - mówi ks. Karol Mazur, rejonowy duszpasterz młodzieży, okręg Chełm.

Obchody tegorocznego ŚDM w Chełmie rozpoczną się od Mszy Świętej o godzinie 17. pod przewodnictwem i z homilią bpa Adama Baba, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Potem nastąpi druga część obchodów.

Po liturgii młodzi zostaną zaproszeni przez zespół Good God do wspólnego uwielbienia Boga,a także do tego spotkania ma być dołączone świadectwo pewnego, młodego człowieka – Tymoteusza Filara. Ten młody chłopak pokaże młodzieży, ze można żyć nauczaniem Kościoła, że można wierzyć w Boga – także w tym trudnym obecnie świecie. Co nie raz odstrasza młodego człowieka, gdyż w kontekście naszej wiary – musimy wymagać od siebie. I Tymoteusz Filar jest takim człowiekiem, który wymaga od siebie, ale pokazuje jednocześnie, ze można z tego czerpać radość i być szczęśliwym – dodaje ks. K. Mazur.

Światowe Dni Młodzieży są obchodzone co roku, jednak co kilka lat są one organizowane w konkretnym państwie, które wskazuje Stolica Apostolska - i to właśnie tam zjeżdża młodzież z całego świata na spotkanie z Ojcem Świętym. Obchody zainicjował w Rzymie św. Jana Pawła II. Decyzją papieża Franciszka od 2021 obchody ŚDM w wymiarze diecezjalnym przeniesione zostały z Niedzieli Palmowej na niedzielną uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Życzeniem św. Jana Pawła II, a następnie jego następców było to, aby te Światowe Dni Młodzieży odbywały się także w wymiarze diecezjalnym, a nawet lokalnym średnio raz do roku. Dotychczas ŚDM-y odbywały się w Niedzielę Palmową, jednak od tego roku będą obchodzone w ostatnią niedzielę przed adwentem, czyli w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata. To dobra decyzja, ponieważ okres wielkanocny to czas, kiedy duszpasterzom ciężko jest zorganizować młodzieży wyjazd, noclegi czy różne spotkania. Kapłani wtedy skupiają się na rekolekcjach, spowiedziach wielkanocnych i Wielkanocą. Nowy termin wskazany przez Ojca Świętego to dobry czas. Ta niedziela zamyka rok liturgiczny w Kościele. To dobry czas na podsumowanie i spojrzenie z dystansem na swoje życie i wiary – dodaje ks. K. Mazur.

Tegoroczne spotkanie ma dwa główne wymiary. Spotkanie Chrystusa i potrzebującego człowieka. Papież Franciszek w Orędziu na spotkanie przypomina, że życie Pawła Apostoła zmieniło się, kiedy spotkał osobiście Chrystusa, który znając jego imię zaprosił do konkretnej misji. Chcemy również zaprosić młodych, aby mieli możliwość spotkać Chrystusa poprzez modlitwę, adorację, we wspólnocie wiary tworzonej przez młodych i w obecności księży opiekunów oraz naszych biskupów, Pasterzy.

Drugi wymiar to odpowiedź na zaproszenie Papieża Franciszka, aby młodzi nie stali zaparkowani na uboczu życia, ale aby zmierzali ku wzniosłym celom, z radością i odwagą.