Coraz więcej lubelskich gmin odczuwa skutki suszy
Tegoroczne plony mogą być nawet o 20 procent mniejsze. Najgorsza sytuacja występuje przede wszystkim na północy regionu. Na 213 lubelskich gmin w 108 odnotowano suszę.
Z najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wynika, że susza występuje na terenie wszystkich województw w Polsce i dotyczy dwunastu rodzajów upraw. Na Lubelszczyźnie najbardziej zagrożone są obecnie uprawy kukurydzy, roślin strączkowych oraz krzewów owocowych. Susza występuje przede wszystkim na glebach najsłabszych, czyli na piaskach luźnych, piaskach gliniastych, oraz na glebach średnich. Sytuację może poprawić deszcz i przynajmniej kilkudniowe opady. Na tegoroczną suszą miało wpływ m.in. bardzo duże usłonecznienie obserwowane wiosną, silny wiatr w kwietniu i w maju, a także niska wilgotność powietrza w marcu i w maju. Temperatura w czerwcu była bardzo wysoka, a opady małe.
Najczęściej susza występuje na Nizinie Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Mazowszu, na Podlasiu. W tym roku największa susza jest w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, pomorskim, a także w województwie lubelskim. Najgorsza sytuacja występuje przede wszystkim na północy województwa lubelskiego.
Obecnie susza występuje w 1689 gminach w Polsce, czyli to 68 procent. Natomiast procent gruntów objętych suszą nie jest jeszcze duży i wynosi 26 procent. Na 213 lubelskich gmin w 108 odnotowano suszę.
Pełny raport dostępny jest na stronie: susza.iung.pulawy.pl