Dar modlitwy w intencji ofiar i pokoju na Ukrainie

2022-02-24 18:20
Parafia bł. P. J Frassati w Lublinie włącza się w modlitwę o pokój na Ukrainie
Autor: Parafia pw. Bł. P.J. Frassati, Materiały prasowe Parafia bł. P. J Frassati w Lublinie włącza się w modlitwę o pokój na Ukrainie

Konflikt na Ukrainie przenosi się coraz bliżej granic z Polską. Zaatakowani mieszkańcy modlą się, uciekają z większych miast i próbują się przedostać za zachodnią granicę swojej ojczyzny. Z wielu państw płyną słowa wsparcia, oferta pomocy, a także potępienie zachowania Federacji Rosyjskiej i zbrojnego ataku na Ukrainę. Do pomocy włącza się i zachęca także Kościół.

O modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie oraz ustabilizowania sytuacji apelują biskupi z całej Polski. W wielu kościołach są sprawowane w tej intencji Msze święte oraz czuwania przed Najświętszym Sakramentem. Do apelu w intencji bezpieczeństwa na Ukrainie,a także udzielenia pomocy zaatakowanemu narodowi włączają się także parafie, zakony i wspólnoty.

Obecna sytuacja rodzi szereg pytań i obowiązków wspólnej solidarności z zaatakowanym narodem. Jeśli mówimy o modlitwie w intencji pokoju, to chodzi o to, abyśmy się poczuli solidarni z ludźmi, którzy cierpią jako niewinni. Nasza modlitwa to jest solidarność z naszymi braćmi – zarówno tymi, którzy wierzą w Boga, jak i tymi niewierzącymi. Zawsze powinniśmy być braćmi. To jest wezwanie, które może szczególnie mocno dociera do nas właśnie w sytuacji, gdy zagrożenie staje się bardzo konkretne i realne, gdy nie wiemy jak się sytuacja rozwinie - mówi ks. Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie.

O modlitwę o pokój na Ukrainie i w Europie apelował także papież Franciszek prosząc, aby wierni na całym świecie, a szczególnie w Europie otworzyli się na pomoc dla potrzebujących.

Każdy z nas może poświęcić chociaż chwilę na modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu w intencji unormowania sytuacji za wschodnią granicą. Postarajmy się teraz znaleźć ten czas w naszych wspólnotach duszpasterskich, a nade wszystko w parafiach i w naszych domach wspólnie z rodziną. Nawet tak niewiele jak dziesiątek różańca w intencji pokoju, powstrzymania agresji i pojednania może zdziałać wiele. To wszystko ma znaczenie oraz sens ponieważ przemienia nasze serca. O modlitwę na różańcu w intencji oddalenia I Wojny Światowej prosiła także Matka Boża w czasie objawień w Fatimie, gdy wzywała do modlitwy różańcowej w intencji pokoju. Módlmy się o pokój, bądźmy solidarni z Ukraina. To wszystko co możemy w tej chwili zrobić. Tyle i aż tyle – a to jest naprawdę bardzo dużo - dodaje ks. K. Podstawka.

Z inicjatywy abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego na terenie Archidiecezji lubelskiej trwa Tydzień Modlitwy o Pokój na Ukrainie. W swoim apelu do wiernych abp Stanisław zachęca, aby w każdej parafii po zakończonej Mszy świętej na zakończenie każdej Mszy świętej odśpiewane były suplikacje o odsunięcie widma wojny, która zawsze niesie śmierć i zniszczenie.

W pomoc włącza się także w sposób materialny Caritas Polska, która dotychczas  przekazała 100 tys. zł na bieżące działania kryzysowe ukraińskich Caritas , a także ogłosiła zbiórkę  pod hasłem „Pomoc dla Ukrainy”. Wśród najpilniejszych potrzeb są żywność, środki higieniczne i zapewnienie podstawowej pomocy materialnej.

W zbiórce pomocowej może wziąć udział każdy. Szczegóły na stronie Caritas Polska.