Dni Kultury Romskiej opanują Lublin
Pokazy filmów oraz występy wokalne i taneczne artystów – to elementy tegorocznych Dni Kultury Romskiej, które odbędą się od 13 do 15 czerwca. Wydarzenie jest okazją do poznania tradycji i kontaktu z twórczością mniejszości romskiej, której przedstawiciele współtworzą społeczność naszego miasta.
Wydarzenie Dni Kultury Romskiej jest organizowane przez Wydział Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin w ramach zadania „Konferencja edukacyjna: Społeczność romska – tradycja i współczesność – edycja IV i Dni Kultury Romskiej” z „Programu Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce” w ramach dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Realizacja zadań odbywa się we współpracy z przedstawicielami lokalnej organizacji romskiej Stowarzyszenia ROM - prezesem Stowarzyszenia Bogdanem Szczerbą oraz wiceprezeską Dorotą Szczepańską.
Lublin jest miejscem przenikania się różnych kultur i miastem otwartym na mniejszości etniczne. Znajdują tu przestrzeń do życia, umożliwiającą zachowanie tradycji i odrębności kulturowej. Miasto Lublin stale współpracuje ze Stowarzyszeniem ROM, które aktywnie działa od 17 lat. Ta współpraca zaowocowała licznymi projektami wspierającymi społeczność romską, w szczególności w ramach rządowych programów dotacyjnych – mówi Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.
W poniedziałek (13 czerwca) zaplanowano pokazy filmowe z wątkami romskimi w Kinie Bajka:
- godz. 9.00 „Przygoda Nelly" - reż. Dominik Wessely, prod. Niemcy, film z 2016, dla widzów 10+; pokaz filmowy zarezerwowany dla uczniów lubelskich szkół;
- godz. 11.00 „Aferim!" - reż. Radu Jude, prod. Czechy, Francja, Bułgaria, Rumunia, film z 2015, dla widzów 15+; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji;
- godz. 15.00 „To tylko wiatr" - reż. Benedek Fliegauf, prod. Francja, Węgry, Niemcy, film z 2012, dla widzów dorosłych; bezpłatny pokaz filmowy otwarty dla mieszkańców Lublina, nie wymaga rezerwacji;
Na każdy z trzech seansów filmowych kino zapewnia 291 miejsc.
Operetka „Baron cygański” w Teatrze Muzycznym to punkt programu przewidziany we wtorek (14 czerwca) o godz. 18.00. Wśród artystów będą przedstawiciele społeczności romskiej, którzy na co dzień nie występują w Teatrze Muzycznym, dla większości z nich jest to debiut sceniczny. Słowo wstępne o najpopularniejszym i najbardziej lubianym dziele J. Straussa wygłosi Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie.
Dni Kultury Romskiej zakończy koncert Teresy Mirgi z zespołem Kałe Bała. Poprzedzi go krótki występ romskiej artystki z Lublina Ewy Zając z zespołem Romałe. Muzyczne wydarzenia odbędą się 15 czerwca o godz.18.00 w Filharmonii Lubelskiej. Zaproszenia na koncert dostępne są pod numerem telefonu: 81 466 30 50.
Teresa Mirga to cygańska poetka, pieśniarka, gitarzystka, założycielka i liderka zespołu Kałe Bała (Czarne Włosy). Prowadzi spotkania autorskie i recitale solowe w całym kraju, wielokrotnie koncertowała z Kayah. Urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Natomiast Ewa Anna Zając, pseudonim artystyczny Miranda, to absolwentka jazzu i muzyki estradowej. W swojej twórczości opowiada o życiu cygańskim, nawiązując do dawnych brzmień utworów folkowych oraz współczesnych kompozycji. Gościnnie wystąpi z zespołem Romałe, który tworzą profesjonalni muzycy lubelskiej sceny artystycznej.
Aktualnie w Lublinie mieszka około 240 Romów.